Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
14/02/2017 - 15:25

Sądeczanie u Sercanek. Msza za księdza Gurgacza

W poniedziałek 13 lutego, u Sióstr Sercanek w Krakowie, na ul.Garncarskiej odbyła się trzecia z kolei Msza Święta, w intencji beatyfikacji ks.Władysława Gurgacza TJ, zamordowanego strzałem w tył głowy, w więzieniu przy ul. Montelupich w 1949 roku.

Te msze odprawiają się od 13 grudnia 2016 r. i tak będzie co miesiąc, z wyjątkiem kwietnia br., gdyż trzynasty dzień tego miesiąca to Wielki Czwartek.
Idea zrodziła się w kręgu sądeczan, na czele z Jerzym Basiagą, prezesem fundacji "Osądź mnie Boże" im. ks. Wł. Gurgacza i osób z Instytutu Świętej Jadwigi Królowej Polski w Krakowie.  W sprawę szczególnie zaangażowała się siostra Hanna Żaboklicka- Witalisa, Sercanka.

- Księdza Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, antykomunistycznej partyzantki na Sądecczyźnie, i wielu innych  kapłanów, jak i ludzi świeckich, nazywamy Żołnierzami Wyklętymi -oddali życie dla naszej wolności. Nigdy nie pogodzili się z żadnym zbrodniczym systemem, dlatego winni jesteśmy Im poświęcić modlitwę i mamy ich naśladować - mówi Jerzy Basiaga.

W czasie Mszy świętej kaznodzieja powiedział m.in.: "Kain i Abel postacie ze Starego Testamentu pokazują nam dobro i zło. Ks. Wł. Gurgacz też jako ofiara "Abel" tego systemu przeciwstawił się Kainowi oddając życie. Nie zgodził się na zło, ale uczy nas, że tylko przez odwagę, miłość i sprawiedliwość możemy żyć w dobrej rodzinie i ojczyźnie".
(s), fot. Józef Wieczorek

Msza w intencji ks. Władysława Gurgacza w Krakowie


Dziękujemy za przesłanie błędu