Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
25/07/2015 - 12:00

Wspominamy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących

25 lipca w Kościele katolickim wspominamy jest św. Krzysztof – patron kierowców i bezpiecznej jazdy.
Wypoczynek i czas urlopów jest często związany z wyjazdami, z odwiedzinami naszych bliskich i rodzin, a to rodzi także pewne zagrożenia wynikające z podróżowania. Stąd apele o rozważną i bezpieczną jazdę.

Jak co roku Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Duszpasterstwo kierowców oraz organizacja MIVA Polska organizują kampanię informacyjną na temat bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Chodzi o Tydzień Bezpiecznego Kierowcy zwanego Tygodniem Świętego Krzysztofa.

W tym roku trwał on od 19 do 24 lipca

Do kierowców zaapelował ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców

- ....Nie jesteśmy, bowiem tylko biernymi uczestnikami dróg. Przez naszą postawę za kierownicą, przez nasz sposób odnoszenia się i traktowania innych użytkowników dróg, przez nasze podejście do przepisów drogowych, tworzymy kulturę bezpieczeństwa na naszych drogach. Stąd też, jesteśmy wezwani do odpowiedzialności i ostrożności, do kierowania się roztropnością i miłością, także w tym aspekcie naszego życia. To właśnie ma na myśli Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska propagując pośród polskich kierowców: „Dekalog Kierowcy”. Warto więc zadać sobie pytanie: Jak my sami poruszaliśmy się po drogach? Czy dbaliśmy o zasady bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów drogowych? Czy nie byliśmy egoistami za kierownicą, zadufanymi w sobie, nie szanując innych na drodze? Czy nie narażaliśmy swojego życia i bliźnich na niebezpieczeństwo przez brawurę, nieostrożną, ryzykowną i nieodpowiedzialną jazdę czy też przez nietrzeźwość za kierownicą? Czy dawaliśmy dobre świadectwo chrześcijańskiego życia podczas podróży? Na drodze i za kierownicą też jestem i powinienem być chrześcijaninem. Modlitwa przed i po podróży pomaga o tym pamiętać. Stwarza, bowiem okazję do namysłu, który powinien poprzedzać każde ludzkie działanie. Jako wierzący oddajemy się w ręce Bożej Opatrzności, świętych Patronów i Aniołów Stróżów. Stąd nasze modlitwy, błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, a następnie też nasza szczera wdzięczność Panu Bogu za bezpieczną jazdę. Apelujemy zatem do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu - o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!...

Obchody św. Krzysztofa są również okazja, aby przeprowadzić sobie rachunek sumienia kierowcy i użytkownika drogi. Wiele jest bowiem grzechów popełnianych za kierownicą.

Pomocą może służyć dekalog kierowcy proponowany przez MIVA Polska. Są to zasady etyki kierowcy chrześcijanina w formie 10 przykazań wynikające przede wszystkim z 5. przykazania Bożego.

Przykazania MIVA Polska dla kierowców:


Jesteś kierowcą na drodze, nie jesteś na niej sam.
Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1.Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Boże pobłogosław naszej podróży.
Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.
Boże prowadź!
Święty Krzysztofie, módl się za nami!

Opr. (MACH)
Fot. i źródło: malopolska.policja.gov.pl
Dziękujemy za przesłanie błędu