Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
04/02/2017 - 13:00

Wspomnienie św. Błażeja - patrona chorób gardła

3 lutego Kościół katolicki wspominał św. Błażeja. Tego dnia w wielu regionach Polski, również na Sądecczyźnie, udzielane jest tzw. błogosławieństwo św. Błażeja, uważanego m.in. za patrona chorób gardła. Podczas tej ceremonii duchowny błogosławi gardło dwiema skrzyżowanymi świecami.

Nie ma historycznych dowodów na to, skąd się ten zwyczaj wziął. Odnosi się do niego wiele legend, zwłaszcza w Kościołach wschodnich i w regionie alpejskim. Jedna z nich mówi, że swoją modlitwą św. Błażej uratował przed uduszeniem chłopca, któremu w gardle ugrzęzła ość. Prawdopodobnie też Błażej, zanim został duchownym, miał być lekarzem.

Św. Błażej był biskupem Sebasty w Anatolii i w okrutny sposób został zamordowany za wiarę ok. 316 r. za panowania cesarza Licyniusza.

Św. Błażej jest czczony 3 lutego od czasów średniowiecza. Udzielane od XVI w. błogosławieństwo ma strzec także przed zarazą i bólami zębów. Święty jest patronem lekarzy, piekarzy, kapeluszników, wytwórców wosku, tkaczy, handlarzy wełną i muzykantów. Jest też czczony jako patron dobrej pogody oraz opiekun bydła. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Na zdjęciu: Helena Kaleta (r. 1933) na Mszy św. w kaplicy pw. świętego Miłosierdzia przy KOSG  w Nowym Sączu  

(s), fot. Anna TotońDziękujemy za przesłanie błędu