Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/10/2020 - 15:55

"Kogo więc mam szukać, jeśli nie mojego ideału?"

Jesteśmy przekonani, że jak najbardziej istnieje szansa na spotkanie osoby, w której się zakochamy z wzajemnością, ale z którą się także zaprzyjaźnimy i pokochamy.

Tak jak w przypadku wielu spraw w życiu, w kwestii miłości często grozi nam popadnięcie w jedną z dwu skrajności: przesada, nadmierne skoncentrowanie i – na drugim biegunie – zaniedbanie, nonszalancja. Szukając spełnienia w związku miłosnym, możemy nigdy go nie nawiązać, dyskwalifikując kolejne osoby jako niepełnowartościowe dla mnie, nieidealne.

Możemy także, przeciwnie, zatrzymując się na atrakcyjności zewnętrznej drugiego człowieka, nie przyjrzeć się uczciwie, kim w rzeczywistości jest, jakie ma cechy, jakie wartości są dla niego najważniejsze, jakie doświadczenia sprawiły, że taki jest… […]

Zdarza się, iż mężczyźni mylą kobietę z kobiecością, jakąś ideą kobiecości. Robert Bly, amerykański poeta i znawca mitów, twierdzi, że starożytni potrafili rozróżniać obydwa poziomy. „Dziś, gdy ta mitologia nie jest już żywa, mężczyźni stale mylą ziemskie kobiety z Kobietą o Złotych Włosach. Żywa kobieta z żołądkiem, jelitem cienkim i trudnym dzieciństwem nie jest kobietą utkaną z promieni”5 .

Idealne kobiety czy idealni mężczyźni nie istnieją, ale nawet gdyby takie osoby istniały, to czy my, którym do ideału daleko, powinniśmy się z nimi wiązać? Można to wyrazić tak: długo szukała idealnego mężczyzny. Kiedy na niego trafiła, okazało się, że ma problem, bo on szukał idealnej kobiety… Ktoś z czytelników może zapytać: kogo więc mam szukać, jeśli nie mojego ideału? Jeśli nie jest realne znalezienie doskonale pasującej do nas „drugiej połówki”, na co można liczyć? Jesteśmy przekonani, że jak najbardziej istnieje szansa na spotkanie osoby, w której się zakochamy z wzajemnością, ale z którą się także zaprzyjaźnimy i pokochamy. Kogoś, kto będzie wyznawał podobne wartości. Kto pomimo swoich wad będzie nam się podobał, a my jemu. Jest możliwe, że przy obopólnym staraniu i poświęceniu uda się stworzyć wymagający i czasem niełatwy, ale szczęśliwy związek. Dlaczego wymagający i niełatwy? Każde małżeństwo doświadcza trudności, a mimo to, niektóre związki są szczęśliwe. Jeśli ktoś z was sądzi, że ostatnie zdania są mało romantyczne, dodajmy jeszcze jedno: istnieje szansa, że wspomniany związek będzie atrakcyjny. Kochająca się para może odzyskiwać i pielęgnować romantyczność na różnych etapach rozwoju, przeżywając i pokonując kryzysy, również w dojrzałym wieku czy w starości. Być może wizerunek tej romantyczności będzie się zmieniał na różnych etapach życia, bo jakby inaczej, ale ma szansę nie stracić swej esencji: intrygującego komunikatu o żarliwym oddaniu się ukochanej osobie.

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski, "Kocham Cię! Współczesne mity o miłości", wydawnictwo W drodze, 2020

Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentów

W cytowanych fragmentach nie uwzględniono przypisów







Dziękujemy za przesłanie błędu