Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
01/05/2020 - 16:30

Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata (3)

Chcąc przeciwdziałać ciemności – zapalamy lampę. Zimnu – rozpalamy ogień. Analogicznie też powinniśmy czynić ze złem. Najlepszym sposobem na walkę ze złem jest właśnie modlitwa, która uczy nas zauważania i doceniania dobra, piękna oraz autentyczności. Potwierdzają to święci, którzy są jednogłośni w tym twierdzeniu. Za przewodnika i dowódcę w tej walce obierają sobie Matkę Jezusa, która chroni nas i kieruje nami jako najskuteczniejszy wojownik w walce z Szatanem.

(...).

Rozdział: "Wniebowstąpienie. Dusze w czyśćcu"

Świadectwo z pola walki

Caulbert Bernard Ruffin w swojej książce Padre Pio: The True Story (Ojciec Pio: prawdziwa historia) dzieli się takim oto epizodem z życia świętego. Pewnego zimowego popołudnia po silnej śnieżycy ojciec Pio siedział przy kominku w klasztornej rozmównicy. Był pogrążony w modlitwie, gdy przysiadł się do niego starszy mężczyzna w staromodnej pelerynie, wciąż chętnie noszonej przez chłopów z południa Włoch.

Ojciec Pio opowiadał później: „Nie rozumiałem, w jaki sposób wszedł on do klasztoru [przecież wszystkie drzwi były zamknięte]. Spytałem go: »Kim jesteś? Czego chcesz?«. Starszy mężczyzna odpowiedział: »Ojcze Pio, nazywam się Pietro Di Mauro, jestem synem Nicoli zwanego Precoco. Zmarłem w tym klasztorze 18 września 1908 roku w celi numer 4. Był tu wtedy przytułek dla ubogich. Pewnego wieczoru zasnąłem z palącym się cygarem w dłoni, od którego zajął się materac. Udusiłem się i spłonąłem. Wciąż jestem w czyśćcu. Potrzebuję mszy świętej, by się oczyścić. Bóg pozwolił, bym się tu pojawił i poprosił cię o pomoc«”. Ojciec Pio odprawił mszę za duszę w czyśćcu cierpiącą, a następnie udał się do miejscowego archiwum i potwierdził, że taka śmierć miała miejsce.

Czyściec to raczej dom poprawczy niż więzienie. W tym miejscu następuje oczyszczenie, a piękna prawda o nim jest taka, że nasze modlitwy mogą pomóc duszom, które się w nim oczyszczają. (…). Kolejną taką moc po mszach ma Różaniec w połączeniu z cierpieniami i ofiarami składanymi tu, na ziemi. To on pomaga wygrać walkę o oczyszczenie biednych dusz.

Rozważanie o zwycięstwie

Uczniowie patrzyli na to, jak Jezus został im zabrany i wstąpił do nieba. Czy możecie odczuć ich zmieszanie i zdumienie. Gdy On odszedł, aniołowie powiedzieli im, by się czymśzajęli, gdyż wciąż jest coś do zrobienia. Taka jest prawda wniebowstąpienia dla nas. Rozważając tę tajemnicę, widzimy, jak Jezus jest nam zabierany, ale widzimy też dzieło, które zostaje. Najważniejsze jest dla nas to, że odnowimy nasze zobowiązanie do tego, by żyć życiem zmartwychwstania, ponieważ ciągle mamy swój czas na ziemi. Dziś jest dzień zbawienia i dziś jest czas kontynuowania naszego dzieła oczyszczenia, ponieważ łatwiej jest ukończyć to zadanie tutaj, w materialnej rzeczywistości niż po śmierci.

Wskazówki do walki

Na każdym paciorku różańca módl się w jednej z tych dobrych intencji:

* za tych, którzy są bliscy śmierci,

* za tych, którzy umierają oddzieleni od Bożej miłości,

* o to, byśmy nie umierali nieprzygotowani,

* za księży, którzy udzielają sakramentów umierającym,

* za lekarzy i pielęgniarki, którzy służą umierającym w hospicjach,

* za pogrążonych w smutku po odejściu najbliższych,

* o wieczny odpoczynek dla dusz naszych bliskich,

* za dusze naszych przodków,

* o wieczny odpoczynek dla dusz księży i zakonników,

* o wieczny odpoczynek dla dusz, o których nikt nie pamięta.

(…)

Dwight Longenecker, „Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata”, przełożyła Magdalena Ciszewska, Wydawnictwo W drodze, 2020
Dziękujemy Wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu