Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
27/02/2021 - 15:50

Specjaliści od zysku wkroczyli w przestrzeń fizyczną i mentalną

Lekarze nienawidzą całego tego systemu. Ci ze starszego pokolenia mówią, że za ich czasów było lepiej i – co szczególnie godne uwagi – młodsi się z nimi zgadzają. Lekarze czują się przytłoczeni podległością wobec licznych podmiotów i tęsknią za autorytetem, którym kiedyś się cieszyli lub którym zgodnie ze swoimi oczekiwaniami na początku studiów medycznych mieli się cieszyć.

Fragment rozdziału Decydować powinni lekarze

[...]

Specjaliści od zysku wkroczyli w przestrzeń fizyczną i mentalną, która była dotąd zastrzeżona dla specjalistów medycznych. Gdy programy komputerowe określają, ilu pacjentów można z zyskiem upchnąć każdego dnia, lekarze stają się narzędziami. Następnie na oddziały triumfalnie wkraczają maszyny. Pielęgniarki od pacjentów oddzielają teraz robotyczni nadzorcy – towarzyszące im wszędzie komputery na kółkach. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz pielęgniarkę, prawdopodobnie będzie ona patrzeć na ekran, a nie na ciebie. Ma to katastrofalne konsekwencje dla twojego leczenia, gdyż z osoby stajesz się listą kontrolną. [...]

Kiedy czytałem swoją dokumentację medyczną, uderzyło mnie, jak często lekarze wpisują to, co jest dla nich wygodne, a nie to, co jest zgodne z prawdą. Trudno ich za to winić: są więźniami koszmarnego systemu ewidencji, który pochłania ich czas i nasze pieniądze. Kiedy lekarze wprowadzają dane do dokumentacji, to, co mogą wpisać, jest zdeterminowane przez dostępne rodzaje zapisów w systemie cyfrowym, który skonfigurowano tak, aby zmaksymalizować przychody. [...] Podczas pandemii koronawirusa lekarze nie byli w stanie jej wykorzystać do wzajemnej komunikacji dotyczącej objawów i leczenia.

Jak wyjaśnił pewien lekarz: „Notatki są wykorzystywane do wystawiania rachunków, określania poziomu usług i jego dokumentowania, a nie w założonych celach, którymi były przekazywanie naszych spostrzeżeń, ocena oraz planowanie. Ważne obszary pracy zostały wyparte przez fakturowanie”(24).

Lekarze nienawidzą całego tego systemu. Ci ze starszego pokolenia mówią, że za ich czasów było lepiej i – co szczególnie godne uwagi – młodsi się z nimi zgadzają. Lekarze czują się przytłoczeni podległością wobec licznych podmiotów i tęsknią za autorytetem, którym kiedyś się cieszyli lub którym zgodnie ze swoimi oczekiwaniami na początku studiów medycznych mieli się cieszyć. Młodzi ludzie idą do szkoły medycznej z dobrymi intencjami, po czym przekonują się, że szefowie bezlitośnie wykorzystują ich poczucie misji. Pod presją, aby przyjąć jak najwięcej pacjentów, zaczynają czuć się jak tryby w maszynie. [...] 

Timothy Snyder, Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności, przekład: Bartłomiej Pietrzyk, Znak Horyzont 2021

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za udostępnienie cytowanych fragmentów

W powyższych fragmentach nie uwzględniono przypisówDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”