Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
21/07/2021 - 16:10

Wbrew temu, co często twierdzą jej krytycy, religia poszerza umysł

W naszej coraz bardziej zeświecczonej kulturze potrzebujemy inteligentnego przedstawienia wiary.

(...) Tym razem postanowiłem podjąć temat religii bardziej wprost, biorąc za myśl przewodnią ideę bliską wszystkim użytkownikom Google’a, a mianowicie poszukiwanie.

Swoje wystąpienie zatytułowałem: Religia a otwieranie się umysłu (2). Argumentowałem, że religia rodzi się z praktycznie nieograniczonej ludzkiej zdolności do poszukiwania, zarówno intelektualnego, jak i duchowego. Wbrew temu, co często twierdzą jej krytycy, religia poszerza umysł i wręcz ukierunkowuje go na cel, jakim jest nieskończoność.

Książka, którą macie teraz przed sobą, to nieco rozszerzona wersja wykładów wygłoszonych w siedzibach Facebooka i Google’a. Jej adresatem jest nie tyle utwierdzony w wierze wyznawca, co outsider, osoba poszukująca, sceptyk. Oba wykłady były intelektualnie dość wymagające. Jestem bowiem przekonany, że spłycona religia, praktykowana przez ostatnie pół wieku po każdej stronie wyznaniowych podziałów, to katastrofa. Kiedy piętnaście lat temu pojawiły się nurty krytyczne, zwane nowym ateizmem, większość ludzi wierzących w Boga nie miała pojęcia, jak odpowiedzieć na te w gruncie rzeczy wyświechtane argumenty i prymitywne wypaczenia. W naszej coraz bardziej zeświecczonej kulturze potrzebujemy inteligentnego przedstawienia wiary. Żywię nadzieję, że ta niewielka książka znajdzie drogę do rąk tych, zwłaszcza młodych, którzy odeszli od Boga. Niech będzie zaproszeniem do jeszcze jednego spojrzenia, a być może nawet powrotu do domu. (…)

Robert Barron, Jak rozmawiać o wierze. Biskup w siedzibach Facebooka i Google’a, przełożyła Małgorzata Wiertlewska, Wydawnictwo W drodze, czerwiec 2021
Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu