Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
09/07/2021 - 16:10

Z tym poradnikiem kiszenie jest naprawdę proste

Dla miłośników koncepcji żywienia dr Ewy Dąbrowskiej do przepisów dodane są cenne informacje, na jakim etapie postu lub diety można wykorzystać fermentowany produkt.

  1. KISZONY ANANAS

Właściwie chodzi tu o skórkę ananasa, z której podczas fermentacji powstaje tepache – niezwykle pyszny i orzeźwiający napój, pochodzący z Meksyku. Można go przygotować z różnych owoców, ale ten z ananasa smakuje najlepiej. Przepis poznałam w zeszłym roku na jednym z kursów kulinarnych. Zainteresował mnie ze względu na smak, lecz także dlatego, że często kupuję ananasa, ale nigdy nie miałam pomysłu, co zrobić ze skórką. Teraz już nic się nie zmarnuje. Tepache jest lekkiei słodkie, nada się doskonale na upalne dni.

Składniki:

• 1 litr wody

• skórka z dużego ananasa (wybieraj owoce z upraw ekologicznych, to ważne, szczególnie kiedy przetwarzasz skórkę owoców)

• 4 łyżki cukru trzcinowego lub innego cukru roślinnego, np. kokosowego

Usuń koronę i podstawę ananasa. Dokładnie umyj owoc i obierz, tak aby na skórce pozostało ok. 0,5 cm miąższu. Cukier rozpuść w wodzie, wlej do słoika i dodaj skórkę. Powinna się znaleźć cała pod wodą. Przykryj słoik ściereczką i zabezpiecz gumką, aby się nie zsunęła. Pozostaw do fermentacji w ciemnym miejscu i temperaturze pokojowej. Fermentacja może zacząć się po 1–3 dniach. Zauważysz to, kiedy na wierzchu zalewy zacznie pojawiać się wiele małych bąbelków. Im dłużej ananas będzie fermentował, tym stanie się mniej słodki. Możesz sprawdzać smak już po 24 godzinach. Pełny, lekko gazowany ananasowy smak powstaje do ok. 5 dni.

Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską, Wydawnictwo WAM, 2021
Dziękujemy wydawnictwu WAM za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu