Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
03/03/2023 - 10:30

Zespół Regionalny Starosądeczanie oczarował na Gali Sądeczanina Roku [WIDEO]

Kolejny raz zespół określany mianem ambasadora Starego Sącza zachwycił widzów i słuchaczy, tym razem w krynickiej pijalni. Autentyczny lachowski folklor prosto z serca Ziemi Świętej Kingi zdobył uznanie publiczności.

Nie tak dawno temu witali w Warszawie samego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Zobacz tutaj: Sądeczanie też byli na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Warszawie

Z kolei na Gali Sądeczanina Roku w Krynicy-Zdroju zespół reprezentował starosądecką ziemię przed bratem ojca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. Poseł Antoni Duda, który gościł w wydarzeniu wraz z małżonką mógł czuć tym większa dumę....bo sam pochodzi ...tak, ze Starego Sącza. Gdy zespół starosądecki wykonał na cześć laureata tradycyjne gromkie "Życzymy, Życzymy..." mogliśmy na nie jednej twarzy wyczytać olbrzymie wzruszenie.

Zespół Regionalny "Starosądeczanie" działa pod kierownictwem pana Marka Zięby. Liczba członków zespołu wraz z kapelą liczy ponad 60 osób. 

Z.R. "Starosądeczanie" powstał w 2006 roku przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, a od 2013 r. działalność zespołu wspiera Starosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji "Malowana Skrzynia".

Zespół "Starosądeczanie" kultywuje folklor lachów sądeckich oraz górali łąckich. Członkami zespołu są mieszkańcy Starego Sącza oraz okolicznych miejscowości. Zespół składa się z grupy młodych tancerzy, starostów oraz kapeli. Prezentują rodzimy folklor na różnych imprezach organizowanych w Starym Sączu jak i na terenie całego kraju (np. Kraków, Warszawa, Pruszcz Gdański).

Od początku istnienia zespół występował też wielokrotnie na Węgrzech, Rumunii, Słowacji, Bułgarii, Gruzji, Czarnogórze oraz w Irlandii.

Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy. Jednym z większych triumfów jest zdobycie I miejsca w Polsce na IX Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi" w kategorii "Zespoły Taneczne Artystycznie Opracowane" (2017). W zeszłym roku zespół brał udział w Festiwalu Lachów i Górali.

W grudniu zeszłego roku zespół wydał najnowszą płytę "Jo jes Bryjowiocek". Zobacz Ale dali tytuł! Ludowy zespół ze Starego Sącza nagrał płytę

To już 176. pozycja nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu w ramach Powiatowej Fonoteki, gromadzącej muzyczne dokonania twórców ludowych Sądecczyzny.

(P.B.)

Dziękujemy za przesłanie błędu