Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
16/01/2023 - 11:55

Twój głos się liczy! Zbierz podpisy i wesprzyj ważną inicjatywę dla regionu

W styczniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin” Czytelnicy mogą znaleźć pełną treść uchwały w sprawie oczyszczenia i odmulenia Jeziora Rożnowskiego. Inicjatorem tej akcji jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Każdy może okazać swoje wsparcie. Wystarczy zebrać podpisy osób popierających tę ważną dla regionu inicjatywę!

Temat numeru – Ratujemy Jezioro Rożnowskie!

Jezioro Rożnowskie już od wielu lat woła o pomoc. W styczniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin” przypominamy więc o inicjatywie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, które chce odmienić wygląd wyjątkowego zbiornika.

Temat oczyszczenia i odmulenia Jeziora Rożnowskiego przez wiele lat pojawiał się w dyskusji publicznej naszego regionu. – Czas przełamać impas! – apeluje prezes SKT „Sądeczanin” Jarosław Baziak na łamach styczniowego miesięcznika. – Presja społeczna ma sens – przekonuje w swoim felietonie.

Akcję SKT „Sądeczanin” zainaugurował w czerwcu poprzedniego roku Prezes Honorowy towarzystwa, Zygmunt Berdychowski. Jezioro Rożnowskie było również tematem wiodącym spotkania sądeckich sołtysów w Gródku nad Dunajcem. Sądeczanie już nie raz udowodnili, że wspólnymi siłami potrafimy zdziałać wiele!

Co na ten temat myślą posłowie, wójtowie, radni i sołtysi? Ich wypowiedzi zebrali Mateusz Pogwizd i Ewa Stachura. W styczniowym miesięczniku znajdziecie również treści uchwały SKT „Sądeczanin” w sprawie ustalenia zasad oczyszczania i uporządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego.

Wspólnie uratujmy jezioro! Podpisz apel

Na odwrocie strony znajdziesz listę osób popierających wspomnianą uchwałę. I Ty możesz pomóc odmienić perłę naszego regionu! Wystarczy, że opowiesz o tej akcji swojej rodzinie, przyjaciołom i sąsiadom i uzupełnicie kartę swoimi podpisami.

Każdy głos ma znaczenie w walce o lepszą przyszłość. Uzupełnione listy osób popierających uchwałę można dostarczyć do biura Fundacji Sądeckiej (ul. Barbackiego 57, Nowy Sącz) osobiście lub za pośrednictwem poczty. Troska o nasz region to niewątpliwie najbardziej szlachetna forma lokalnego patriotyzmu.

O batalii o śmieci zalegające w Jeziorze Rożnowskim przypomina Jagienka Michalik. Iga Michalec zebrała dla Czytelników najważniejsze informacje i daty dotyczące zapory rożnowskiej, nazywanej cudem hydrologicznej techniki.

Niepowtarzalne historie w styczniowym „Sądeczaninie”

W dalszej części styczniowego „Sądeczanina” znajdziecie opowieść o Marku Straussie, przedsiębiorcy, który na Sądecczyźnie postanowił szukać szczęścia w biznesie. Jakub Bulzak przypomina natomiast najważniejsze rocznice, które będziemy obchodzić w 2023 roku.

W styczniu minęło też 15 lat od wydania pierwszego numeru naszego miesięcznika. Zygmunt Berdychowski w rozmowie z Igą Michalec wspomina początki portalu i czasopisma. – To była potrzeba chwili, konieczność – mówi Berdychowski. Nasz rozmówca zdradza także zaskakujące plany na przyszłość…

Historyk Łukasz Połomski zabiera Czytelników w podróż w okolice Piwnicznej-Zdroju, do Młodowa, gdzie 80 lat temu Niemcy dokonali bestialskiej zbrodni. Grzegorz Szczecina przypomina o 160. rocznicy Powstania Styczniowego, a Anna Totoń o trudnych losach majora Iszkowskiego w czasie wojny.

Niezwodni felietoniści „Sądeczanina”

Kto w sporze o pieniądze dla Polski z Unii Europejskiej stosuje taktykę bankiera, kto jurysty, a kto naczelnika? O tym pisze Jan Rokita, polityk i publicysta.

Kolejny felietonista, Leszek Mazan, wspomina sylwestrową czechosłowacką przygodę, a na Nowy Rok pozostawia Czytelnikom sprawdzone przepisy na kaca. Polecamy szczególnie w karnawale.

Dwie okładki miesięcznika. Specjalny dodatek o parafii

Rafał Gajewski w cyklu „Sądeckie Parafie” prezentuje wspólnotę z Kamionki Wielkiej. Ten obszerny dodatek znajduje się na odwrocie naszego miesięcznika ze specjalną okładką.

W środku znajdziecie wywiad z proboszczem księdzem Januszem Potokiem, osobami zaangażowanymi w działalność parafii, historię parafii i kościoła, spis księży pracujących w Kamionce Wielkiej, księży rodaków i siostry rodaczki oraz wypowiedzi parafian.

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Styczniowy numer „Sądeczanina” znajdziecie w kioskach prasowych na terenie Sądecczyzny i w wybranych punktach. Przypominamy, że czasopismo dostępne jest także w formie e-wydania w cenie 5 złotych. Wejdź na stronę https://e-wydanie.sadeczanin.info/e-wydanie/miesiecznik aby dowiedzieć się więcej. ([email protected], fot. SKS)Dziękujemy za przesłanie błędu