Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/10/2022 - 21:20

W Żmiącej o polskim państwie podziemnym. Tak działały struktury zbrojne [WIDEO]

W sobotę byliśmy świadkami kolejnego niezwykle interesującego wydarzenia w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób funkcjonowało polskie państwo podziemne. O tym, jak w okresie II wojny światowej wyglądały jego struktury Zygmunt Berdychowski rozmawiał z Arkadiuszem Bąkiem z muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Sądecki Dom Spotkań z Historią, który od niedawna funkcjonuje w Żmiącej jest niezwykłym miejscem. W swoich progach gościł już wielu znakomitych gości. W maju odbyło się tutaj seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur”. Tym razem dyskusja dotyczyła polskiego państwa podziemnego. O tym jak funkcjonowało mogliśmy się dowiedzieć podczas kilku paneli.

Jeden z nich dotyczył struktur zbrojnych państwa podziemnego w okresie II wojny światowej. Prowadzącym był Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, natomiast gościem Arkadiusz Bąk z muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

- Na ile konspiracja zbrojna była dziełem, które zostało przygotowane przez wojskowych przed wybuchem II wojny światowej, a na ile był to efekt procesu spontanicznego, z którym mieliśmy do czynienia, kiedy Niemcy pojawiali się w kolejnych miastach – pytał Zygmunt Berdychowski.

- W pierwszym okresie konspiracja miała charakter masowy. Na przełomie 1939 i 1940 roku, historycy obliczają, że na ziemiach Polskich, okupowanych przez wszystkie strony konfliktu, działało takich organizacji ponad 200. Było to różnie rozłożone. Na ziemiach wcielonych bezpośrednio do III rzeszy, z uwagi na masowe wysiedlenia i ogromny terror, było ich dużo mniej. Podobnie jak na kresach – mówił Arkadiusz Bąk

Cała rozmowa, w której poruszonych zostało wiele interesujących wątków z działalności struktur zbrojnych znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Sylwia Siwulska, wideo: Mateusz Pogwizd)







Dziękujemy za przesłanie błędu