Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
30/10/2020 - 12:30

Józef Trojan tradycyjnym graniem kultywuje tradycję pokoleń

Józef Trojan na na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich wyróżnił się prezentacją tradycyjnych melodii ludowych, za co został odznaczony. Zawsze wzorowałem się na starszych pokoleniach i teraz próbuję utrzymać charakter tej muzyki – mówi.

„Za tradycyjną interpretację prezentowanych melodii ludowych” – taką nagrodę na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich otrzymał Józef Trojan – choreograf i opiekun muzyczny zespołu Skalnik. Jak sam mówi w folklorze działa od dziecka i jest on częścią jego życia. – Od młodości starałem się podpatrywać jak grali starsi muzycy i ich naśladować. Teraz sam przekazuję młodszym pokoleniom jej charakter. Nie chcę, by miało to sztywny wzór, ale żeby zrobić to z pomysłem, zaimprowizować. Oczywiście w stylach dozwolonych do muzyki ludowej – mówi Józef Trojan.

Nasz rozmówca podkreśla, że wzorem dla niego pod względem muzycznym zawszy byli starsi muzycy – Ukończyłem szkołę muzyczną grając na skrzypcach. Zawsze wzorowałem się na starszych pokoleniach i teraz próbuję utrzymać charakter tej muzyki – dodaje.

Zobacz także: Marek Wastag, nagrodzony za piękną grę na basach, gra tez na klarnecie

Nagroda przyznana na Festiwalu bardzo ucieszyła opiekuna zespołu Skalnik. Nie jest ona jednak jedyną, jaką otrzymał w swoim życiu. – Jestem zadowolony, bo jest to uhonorowanie mojego stylu gry i interpretacji. Cieszę się, że zostało to zauważone. Biorę udział w konkursach folklorystycznych, więc wyróżnień troszkę się nazbierało. Na Druzbacce w Podegrodziu zdobyłem złote skrzypce. Byłem też wyróżniony w Bukowinie na Sabałowych Bajaniach. Staram się nie zatracić charakteru muzyki, którą wykonuję – mówi.

Józef Trojan podkreśla, że jest zadowolony z faktu przeprowadzenia Festiwalu mimo trwającej pandemii. – Na pewno było to duże wyzwanie dla organizatorów, żeby odizolować zespoły. Nie było możliwości przebywania ze sobą nawzajem. Zostało to jednak świetnie przeprowadzone. Sam pomysł i miejsce są również bardzo trafione – kończy swoją wypowiedź. (MP), fot.: Zespół Regionalny Skalnik.

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu