Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/10/2020 - 09:10

Nikt nie gra na kontrabasie, tak jak on. Lachy Podegrodzkie pokazały co potrafią

Zespół regionalny Podegrodzie ma za sobą bogatą tradycję. Tańcują, grają i śpiewają od 83 lat. W Krynicy-Zdroju, podczas Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich, doceniono ich zaangażowanie w propagowanie kultury Lachów Podegrodzkich. Wyróżniono też Marka Wastaga, za piękną grę na kontrabasie.

Kilkanaście minut na krynickiej scenie w Pijalni Głównej wystarczyło, aby Podegrodzie rozkochało w sobie publiczność. Ich występ został doceniony przez jury, które przyznało im nagrodę za wierność tradycji swojego regionu. Dodatkowym wyróżnieniem może poszczycić się również Marek Wastag, kierownik kapeli. Otrzymał nagrodę indywidualną za piękne brzmienie i tradycyjną grę na kontrabasie.

Zobacz listę wszystkich laureatów Festiwalu.

Zespół Podegrodzie, fot. Sądeczanin

Zespół Podegrodzie ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zarówno na festiwalach krajowych, jak i międzynarodowych. Jest laureatem 4 Złotych Ciupag Grand Prix zdobytych na Festiwalu Folkloru Ziem Góralskich w Zakopanem. Podegrodzie występowało na scenach we Francji, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Węgrzech, Danii, Belgii, Grecji, Macedonii, Serbii, Rumunii i w Chinach. W 2003 roku zespół zagościł u Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wszystko zaczęło się w 1937 roku. 3 lata temu Podegrodzie świętowało 80-lecie swojej działalności. Związani są z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu, a ich kierownikiem organizacyjnym jest Krzysztof Bodziony. Choreografią zajmuje się Jerzy Nieć.

Zespół Podegrodzie, fot. Sądeczanin

Zespół Podegrodzie jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej regionu Lachów Sądeckich. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie, gwarę z regionu Lachów Podegrodzkich – serca kultury lachowskiej. Na scenie prezentują znane tańce podegrodzkie: krzyżak, sztajer, tramelka, surok, a także różne walce i polki. Ich bogaty repertuar obejmuje m.in.: Wesele podegrodzkie, Wiązowiny, Zielone Świątki, Zwoziny czy Dożynki.

Podczas Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju zaprezentowali zabawę w izbie. Zobaczcie cały ich występ na wideo. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu