Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
30/10/2020 - 15:10

Oto i oni. Poznaj członków jury Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich

Michalina Wojtas, Benedykt Kafel oraz Józef Bartusiak. To oni zasiadali w jury podczas Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy. Postanowiliśmy przybliżyć ich sylwetki.

Festiwal Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy nie mógłby się odbyć gdyby nie jury wybierające najlepszych uczestników. Dzięki niemu widownia dowiedziała się kto zasłużył za wyróżnienia zarówno te zespołowe, jak i indywidualnie. Łącznie zasiadała w nim trójka osób.

Pierwszą była Michalina Wojtas - choreograf kat. "S", wieloletni kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Lachy", członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Kierownik I i II Studium Choreograficznego dla instruktorów zespołów regionalnych, autor i współautor publikacji o tańcach regionalnych województwa małopolskiego. Co mówi na temat festiwalu? -Zorganizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" Festiwal Zespołów Lachowskich i Góralskich pokazał, że przy okazji imprezy sportowej może odbywać się przegląd dorobku kulturalnego zespołów regionalnych. Taka forma prezentacji folkloru pomiędzy ogłaszaniem wyników w poszczególnych dyscyplinach sportowych, dała możliwość zawodnikom, kibicom i kuracjuszom krynickich sanatoriów poznanie różnorodnego folkloru Ziemi Sądeckiej w tańcu, muzyce, pięknych, różnorodnych i  tradycyjnych strojach, zaprezentowanych przez zespoły regionalne. Impreza jest godna kontynuowania.

Zobacz także: Krynica: zespoły lachowskie i góralskie nagrodzone. Prezentowały wysoki poziom

Kolejnym członkiem jury był Benedykt Kafel – absolwent Uniwersytety Jagiellońskiego. Ukończył etnografię, specjalizuje się w ocenie obrzędów ludowych. Zajmuje się całością kultury ludowej Lachów i Górali. Ponad 40 lat pracował w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie był kierownikiem działu folkloru i sztuki ludowej dokumentującej zwyczaje ludowe.

W jury zasiadał także Józef Bartusiak - były fagocista w Orkiestrze reprezentacyjnej WOP w Nowym Sączu, Orkiestry Dętej ZNTK  i Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej. Do 2001 roku pracował jako instruktor muzyki w Wojewódzkim Ośrodku Kultury a następnie (po referendum administracyjnym) w  MCK Sokół w Nowym Sączu. Jest pomysłodawcą i koordynatorem Szkółek Muzykowania Ludowego, założycielem i dyrygentem Sądeckiego Big-bandu, muzykiem i kierownikiem artystycznym Zespołu Kameralnego WOK w Nowym Sączu, dyrygentem orkiestr dętych: w Nawojowej, Mystkowie, Biegonicach i orkiestry przy parafii św. Heleny w Nowym Sączu oraz organizatorem Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Autor muzyki do piosenek w „Rymowankach” Janusza Michalika. Zebrał w terenie i opracował pastorałki ludowe wydane w zbiorku „Gore Gwiazda Jezusowi”. Posiada wyróżnienia: "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i "Srebrne Jabłko Sądeckie". (MP), fot.: MK

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu