Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
15/10/2020 - 10:05

Radośni, rozśpiewani i autentyczni – tacy są Lipniczanie [WIDEO]

Potańczyli, pośpiewali i wygrali nagrodę za autentyczność. Od pół wieku pokazują, co potrafią górale z Pogórza Sądeckiego, a przy okazji świetnie bawią. Zobaczcie, jak Lipniczanie wywijali na krynickiej scenie.

Zespół regionalny Lipniczanie od 51 lat prezentuje folklor Pogórza Sądeckiego. Na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju doceniono ich za autentyczną prezentację swojego regionu. Zespół wszedł na scenę w Pijalni Głównej, zatańczył, zaśpiewał i zawładnął sercami publiczności.

Lipniczanie, fot. Sądeczanin

Czytaj więcej o Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju i wszystkich zespołach, którym przyznano nagrody.

Lipniczanie swoją przygodę z folklorem rozpoczęli w 1969 roku i przez wiele lat działali pod kierownictwem założyciela Jana Bulandy. Od 2000 roku kierownikiem zespołu jest Maria Jaworecka, a kierownikiem muzycznym od 2018 roku został Tomasz Żarowski. Zespół działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej i Stowarzyszeniu Lipniczanie.

Lipniczanie, Fot. Sądeczanin

Do największych osiągnięć grupy należy zaliczyć przede wszystkim trzykrotne zdobycie Złotego Serca Żywieckiego na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zdobyli tam również Srebrne Serce Żywieckie oraz Trąbitę Pasterską. Lipniczanie poszczycić mogą się Srebrną i Brązową Ciupagą oraz Pucharem Jesieni Tatrzańskiej na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. A to dopiero początek długiej listy nagród i wyróżnień, które zdobyli w trakcie 51 lat swojej działalności.

Lipniczanie. Fot. SądeczaninCharyzma, którą zostali obdarzeni, zapewniła im kolejną nagrodę, tym razem na scenie w Krynicy. Zobaczcie, jak prezentowali się na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu