Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
01/12/2020 - 10:55

„Ten Konkurs to początek niezwykłej drogi…”

Wywiad z Łukaszem – laureatem I edycji Konkursu „Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma”, a dzisiaj już laureatem i finalistą licznych konkursów historycznych.

(Wywiad prowadzony przez Monikę Fikiel-Szkarłat)

Dzień dobry Łukasz, miło Cię widzieć po latach.

Dzień dobry, mi również miło.

Pierwsze pytanie jakie Ci zadam to czy coś jeszcze pamiętasz z tej pierwszej, niepowtarzalnej edycji Konkursu „Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto- Moja Duma”?

Oczywiście, że pamiętam! Byłem wtedy w klasie 4 szkoły podstawowej, pamiętam, że strasznie się stresowałem przed każdym etapem konkursu, ale jednak najwięcej wspomnień pozostało mi  z etapu finałowego konkursu.

A jakie to wspomnienia?

Pamiętam, że to był piątek, jakoś w marcu, od samego rana myślałem tylko o jednej postaci której nie mogłem zapamiętać był to Onufry Trembecki, burmistrz Nowego Sącza pod koniec XIX wieku, który przyczynił się do powstania w naszym mieście parku zwanego Plantami.  Tego co działo się przed konkursem, niestety nie pamiętam, byłem wtedy w ogromnych emocjach, jedyne co mogę powiedzieć to że wylosowałem miejsce pośrodku w rzędzie pod ścianą. Z samego testu pamiętam tylko pytanie o grupie etnicznej przybyłej prawdopodobnie z półwyspu Indyjskiego oraz ilustracje do rozpoznania, której oczywiście jeszcze wtedy nie znałem lub zapomniałem. Wyszedłem z sali bardzo zadowolony. Z części ustnej pamiętam tylko jedno pytanie, które dotyczyło „Domu na dołkach”. Czas oczekiwania na wyniki był naprawdę ciężki i strasznie się niecierpliwiłem. Emocje sięgnęły  zenitu, gdy przedstawiciele komisji konkursowej wywołali mnie i dwóch innych uczestników, zastanawiałem się o co chodzi, okazało się że komisja chciała zadać nam jeszcze jedno pytanie, w tym czasie zastanawiałem się dlaczego, dopiero po ogłoszeniu wyników okazało się że była to pewnego rodzaju „dogrywka” z tego co wiem to chyba jedyna w historii Konkursu. (śmiech) Bardzo miło wspominam ten dzień.

Bardzo się cieszę, że tak miło wspominasz nasz Konkurs, ale z tego co wiem to w późniejszych latach brałeś udział w innych konkursach, opowiedz coś o nich.

Pierwszym konkursem po „Moim Regionie” był konkurs „Losy żołnierza…”, który dotyczył historii Piastów, pamiętam, że po Konkursie „Mój Region” zdecydowałem się bez wahania wziąć udział w następnych konkursach, w szkole podstawowej wziąłem jeszcze udział w konkursie przyrodniczym i historycznym organizowanych przez Małopolskie Kuratorium oświaty i uzyskałem w nich tytuł laureata, powoli odkrywałem, że historia to moja pasja.

Kiedy tak naprawdę zauważyłeś, że historia jest Twoją pasją?

Odkryłem to już w nowej szkole – w  Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. W pierwszej klasie zdobyłem tytuł laureata również z konkursu „Losy Żołnierza…, a klasa druga i trzecia to tytuły finalisty  w Małopolskim Konkursie Historycznym. i również w klasie trzeciej Małopolskim Konkursie Geograficznym.

Gratuluję Ci tych licznych osiągnięć, co zmotywowało Cię do brania udziału w konkursach?

Myślę, że po moim pierwszym, konkursie którym był „Mój Region…” po prostu pragnąłem dalej poznawać historię i się rozwijać. Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” obudził we mnie prawdziwy głód wiedzy.

Dlaczego uważasz, że to od Konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zaczęła się Twoja przygoda z historią?

Wcześniej nie brałem udziału w żadnych konkursach, ten konkurs pozwolił mi otworzyć się na tego typu rywalizację i pokazał, że też coś potrafię. Jestem ogromnie wdzięczny pomysłodawcom i organizatorom tego konkursu, że wbrew panującej modzie na „przeterminowaną historię”,  dali mi i wielu młodym ludziom szansę na poznanie historii regionu a także uwierzenie w siebie  i  przeżycie niezwykłej przygody związanej z udziałem w konkursach, za to że pozwolili nam zobaczyć, że historia naszych przodków, tych najbliższych  jest ogromnie ciekawa.

Użyłeś stwierdzenia: moda na „przeterminowana historię” co to znaczy?

W dzisiejszych czasach ludzie uważają, że historia nie jest potrzebna, wielu z nich uważa, że do życia wystarczy tylko znajomość  przedmiotów ścisłych ponieważ to dzisiaj jest opłacalne. Ja uważam, że nie znając swojej historii, zapominając o niej stajemy  się ludźmi bez tożsamości, historia jest czymś ważnym dla każdego z nas, niestety wielu ludzi zwłaszcza młodych preferuje pogląd „przeterminowanej historii”, dlatego tak bardzo ważne jest organizowanie tego rodzaju przedsięwzięć jak Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”, który ma na celu przypominanie o ważnej roli historii  w naszym życiu.

Bardzo dziękujemy Ci za te słowa, czy jest coś co chciałbyś powiedzie do uczestników naszego Konkursu?

Tak, chciałbym wszystkich gorąco zachęcić do wzięcia udziału w tym Konkursie, ponieważ to tu w „Moim Regionie…” można rozwinąć skrzydła, można przeżyć niezapomnianą przygodę, można zaciekawić się historią, ale co najważniejsze to poznać ten niewielki skrawek naszej przeszłości, który każdy powinien znać. Jeśli ktoś się jeszcze waha czy wziąć udział czy nie, to mówię z całą odpowiedzialnością warto! Uważam, że Konkurs Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”, jest jednym z najlepszych konkursów w naszym województwie, świetnie ułożone pytania konkursowe, dobra organizacja i super atmosfera podczas wszystkich etapów! Jeszcze raz dziękuję pomysłodawcom i organizatorom za ten Konkurs i serdecznie zachęcam innych do wzięcia w nim udziału.

Dziękuję Ci za rozmowę, i życzę dalszych sukcesów.

Ja również dziękuję za zaproszenie i miłą rozmowę. 

Rozmawiała Monika Fikiel-Szkarłat.

Łukasz jest dzisiaj uczniem I Liceum Ogólnokształcącego o profilu humanistycznym. Swoją przyszłość wiąże z historią. Jest najbardziej zaangażowanym wolontariuszem przy organizacji konkursu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu