Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
19/07/2021 - 15:55

Wielki korowód podczas Festiwalu Lachów i Górali! Znamy szczegóły

Organizatorzy Festiwalu Lachów i Górali już zapowiedzieli wielkie otwarcie wydarzenia w dniu 10 września. Festiwal odbędzie się przez 3 dni w strefie turystyczno- rekreacyjnej "Nakło" nad Popradem w Piwnicznej-Zdroju.

Wielkie odliczanie już rozpoczęte. Zespoły regionalne chcące wziąć udział w Festiwalu Lachów i Górali zgodnie z regulaminem zgłaszały się do 6 sierpnia. Ilość zespołów była ograniczona. W najgorszym więc wypadku o przepustce do wydarzenia mogła zadecydować kolejność zgłoszenia się. Do tego dodajmy, że pula przewidzianych nagród finansowych osiągnęła 60 000 zł.

Jak wiemy festiwal towarzyszący 12-mu międzynarodowemu Festiwalowi Biegowemu odbędzie się na terenie strefy sportowej "Nakło" w urokliwym piwniczańskim plenerze. Zespoły prezentowały się będą przed szeroką publicznością.

Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi dokładnie w piątek 10 września zaraz po inauguracyjnej mszy świętej w kościele pw. Narodzenia NMP o godzinie 16:30. W przemarszu weźmie udział około 50 zespołów. Barwne stroje, śpiewy to nie jedyna atrakcja, która czeka turystów i gości festiwalu tamtego dnia. Uroczysty korowód przejdzie przez Rynek w Piwnicznej, a następnie zejdzie w kierunku Popradu do strefy Nakło, gdzie przygotowany będzie oddzielny namiot ze sceną, na wypadek dobrej pogody odsłonięty.

W orszaku udział wezmą zespoły lachowskie i góralskie z Sądecczyzny, a także spoza regionu, oraz zespoły słowackie i węgierskie.

- Pierwotnie planowaliśmy godzinę 15-tą na rozpoczęcie Festiwalu. Aby jednak ułatwić dojazd gościom zwłaszcza spoza regionu, ostatecznie przesunęliśmy start na 16:30. Wydłużyliśmy też możliwość prezentacji zespołu do 25 minut - wyjaśnia Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Stąd też zostaliśmy poproszeni o opublikowanie zaktualizowanego regulaminu festiwalu.

- W aktualnym regulaminie Festiwalu nie zmieniając jego dotychczasowej idei, pozwoliliśmy sobie jeszcze sprecyzować pewne zapisy, które w dotychczasowym brzmieniu nie dla wszystkich były jasne - kończy Przemysław Bawołek.

Podczas Festiwalu Lachów i Górali nie zabraknie prezentacji tradycyjnego rzemiosła, wystawy twórców ludowych czy możliwości zakosztowania lokalnej kuchni regionalnej.

Więcej informacji o Festiwalu Lachów i Górali w załączonym regulaminie.

Do pobrania:

Regulamin Festiwalu Lachów i Górali (zaktualizowany-19.07.2021)

Formularz zgłoszeniowy zespołu regionalnego do udziału w Festiwalu Lachów i Górali-pdf

Formularz zgłoszeniowy zespołu regionalnego do udziału w Festiwalu Lachów i Górali-doc

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu