Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
14/02/2023 - 06:45

Jerzy Giza, dwukrotny laureat Nagrody im. ks. prof. B. Kumora o tym zaszczytnym wyróżnieniu

Jerzy Giza, sądeczanin z urodzenia, wnuk generała Józefa Gizy, profesor oświaty, poeta, publicysta historyczny, autor licznych artykułów i książek. Podobnie, jak Antoni Kroh należy do tych laureatów, który miał przyjemność tę nagrodę odbierać dwa razy. A podwójnych laureatów w tym gronie – w dwudziestoletniej historii konkursu jest tylko dwóch. Właśnie Jerzy Giza i Antoni Kroh.

Jerzy Giza nie przestaje zaskakiwać. To tytan pracy. Jest w tym niezmordowany.

To założyciel i dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego i Społecznego Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta w Krakowie. Od lat opisuje czyn niepodległościowy Sądeczan, jak przystało na wnuka generała Józefa Gizy. Wydał pierwszy przewodnik po nowosądeckiej nekropolii przy ul. Rejtana, ogłosił „Nowosądecką Listę Katyńską” (dwa wydania), napisał pionierską pracę o organizacji „Wolność”, sądecko-tarnowskiej konspiracji w armii austriackiej przy końcu I wojny światowej, a w swojej ostatniej książce wydobył z niepamięci kilkuset oficerów i żołnierzy 1.Pułku Strzelców Podhalańskich, chluby przedwojennego Sącza, któremu w trzytomowym „Dziejach Nowego Sącza” poświęcono parę linijek, czym wypełnił bolesną lukę w regionalnej historiografii.

W ubiegłym roku w historycznych koszarach I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu odbyła się promocja trzeciego tomu tego dzieła, obejmującego lata 1927-1932.

Trzeci tom jest wydawniczą „perełką”. Stanowi swoistą kronikę sześciu lat wojskowej służby 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, sytuowanej na tle dziejów miasta, regionu i Polski

Tom trzeci „Sądeckiego garnizonu…” zawiera 208 biogramów (70 oficerów i 138 podoficerów), co razem z dwoma poprzednimi tomami daje łącznie – 1140 biogramów. Do tego trzeba dodać jeszcze setki żołnierskich postaci wymienionych w przypisach (legioniści, peowiacy oficerowie rezerwy WP, funkcjonariusze PP i Straży Granicznej).

Dalsza część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu