Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
13/02/2023 - 09:35

Nowy Sącz: czy o popularnej melodii można wydać książkę?

Czy o krakowiakach – w rozumieniu melodii można napisać książkę, choćby niewielką? Oczywiście, że można. I taka ukazała się w 2022 roku. „ABC sądeckich krakowiaków” to wyjątkowa publikacja. Praca zbiorowa – o fenomenie krakowiaków.

Publikacja „ABC sądeckich krakowiaków” została zgłoszona do XI edycji konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” przez Stowarzyszenie Górale Karpat.

W książce można przeczytać teksty: Kamila Basty, dr. Artura Czesaka, Moniki Blanki Florek, Piotra Kuliga i dr Bożeny Lewandowskiej.

Jak pisze we wstępie do książki Piotr Kulig z tego stowarzyszenia, Sądecczyzna oprócz wielu osobowości kulturowych ma jeszcze jedną – szczególną. Są to właśnie sądeckie krakowiaki.

To właśnie one wpisują się doskonale w kulturę muzyczną regionu. Krakowiaki są konstrukcją całej twórczości „poetyckiej” wszystkich drużbów weselnych.

Według Piotra Kuliga krakowiak jest nieuświadamianą marką Sądecczyzny. Jego fenomen polega na tym, że przetrwał - tak jak inne przejawy kultury ludowej – nie tylko na scenie, ale jest żywym i twórczo interpretowanym elementem kultury sądeckiej. Krakowiaki sądeckie to obecnie kilkanaście melodii krakowiakowych składających się najczęściej z krakowiaka właściwego i przygrywki.

- Książka poświęcona jest fenomenowi sądeckich krakowiaków, melodii, które w kulturze muzycznej Sądecczyzny są czymś wyjątkowym – pisze w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu Piotr Kulig. – Są nadal żywe jako obowiązkowe melodie towarzyszące sądeckim weselom. Krakowiaki są nieformalną marką Sądecczyzny.

W książce można znaleźć kompendium wiedzy o krakowiakach sądeckich – w różnym ujęciu. Piszą o nich:

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu