Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/02/2023 - 10:55

Nowy Sącz: Stary ratusz, poprzednik obecnego miał swoje tajemnice

Co do tej pory wiedzieliśmy o starym ratuszu w Nowym Sączu, poprzedniku pięknego ratusza stojącego obecnie na płycie sądeckiego rynku? Stosunkowo niewiele. Książka „Stary ratusz w Nowym Sączu (do 1894 r.)”, autorstwa Grzegorza Olszewskiego, znanego sądeckiego historyka i zarazem pracownika Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu wypełnia tę lukę z nawiązką.

Publikacja „Stary ratusz w Nowym Sączu (do 1894 r.)”, będąca efekt półtorarocznej, żmudnej pracy Grzegorza Olszewskiego została zgłoszona do XI edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022 przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego jest miejską spółką, która w latach 2020- 2021 roku prowadziła i nadzorowała badania archeologiczne fundamentów starego ratusza na płycie sądeckiego rynku.

Stary ratusz wpisywał się w pejzaż Nowego Sącza do 1894 roku, kiedy spłonął podczas gigantycznego pożaru miasta. Wreszcie doczekał się wyjątkowej, wszechstronnej monografii, poszerzającej bardzo wiedzę o tej budowli. Ta publikacja rzuca zupełnie nowe światło na ratusz, będący poprzednikiem obecnego ratusza. Nie jest tylko historią, opowiedzianą przez historyka, opierającego się między innymi na źródłach pisanych, do których udało mu się dotrzeć. W publikacji znajdują się m.in. wyniki żmudnych badań.

Warto wiedzieć, że ratusz w Nowym Sączu działał od późnego średniowiecza aż do końca XIX wieku.

- Autor, wykorzystując źródła historyczne, także te nieznane dotąd, w sposób wielowątkowy i bardzo obszerny opisał losy starego ratusza w Nowym Sączu, czyli najważniejszej budowli miejskiej – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia monografii do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora. – Inspiracją do przygotowania tego wydawnictwa były badania archeologiczne, prowadzone przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego prowadzone na nowosądeckim rynku w 2020 roku. Ratusz to siedziba władz i najważniejsze miejsce dla obywateli. Ratusz to serce każdego miasta. W omawianej publikacji można przeczytać o dziejach najstarszej siedziby nowosądeckich władz. W książce pojawia się wiele opisów starego nowosądeckiego ratusza.

Autor monografii znany historyk Grzegorz Olszewski ma za sobą wręcz mrówczą pracę. Przeglądnął tysiące stron różnych zachowanych źródeł historycznych na temat starego ratusza w Nowym Sączu, między innymi księgi miejskie. W publikacji można zobaczyć też zachowane pieczęcie z wizerunkiem starego sądeckiego ratusza.

Monografia „Stary ratusz w Nowym Sączu (do 1894 r.)” jest monumentalna. W liczącej ponad 400 stron publikacji, autor opisał dzieje budowli. Czytelnik może zapoznać się z omówieniem dawnego władztwa i służb miejskich, a także z ciekawostkami dotyczącymi zegara ratuszowego oraz archiwaliów miejskich. Można też przeczytać o ucztach wydawanych przez dawne władze miasta. W tej publikacji znalazł się materiał, do którego jeszcze nikt nie dotarł.

- Podczas pracy nad tą publikacją zacząłem dochodzić do spostrzeżeń, że to, co do tej pory wiedzieliśmy o starym ratuszu w Nowym Sączu nie zawsze jest prawdą – mówi Sławomir Olszewski, autor książki. – Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2020 roku dały asumpt do pokazania wielu rzeczy na nowo. Chociażby, jak wyglądał ratusz ten pierwszy na rynku, ale też ratusz po przebudowie w XVI wieku. Ratusz już w XVII wieku uzyskał kształt znany z rycin XIX-wiecznych. Najbardziej znanej chyba pocztówki. Przedstawia ona stary ratusz przed pożarem w 1894 roku.

Takich frapujących wiadomości w tej książce o starym ratuszu jest więcej. Zostały w niej pokazane możliwości, jak mogła ewoluować bryła budynku ratuszowego na przestrzeni wieków. Są omówione insygnia władz miasta. Można w niej też zobaczyć efekty bardzo szerokiej kwerendy, głównie w źródłach staropolskich (akta miasta Nowego Sącza) podjętych przez sądeckiego historyka.

W starym ratuszu, podobnie, jak w obecnym urzędowały władze miasta i tam przychodzili mieszkańcy, by załatwić sprawy, które ich nurtowały.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu