Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
10/04/2018 - 13:55

Są dumni ze swojego Miasta i Regionu i udowodnili to swoją wiedzą

Poznaliśmy dwunastu laureatów V edycji konkursu "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma". Ci, którzy wykazali się najbardziej wszechstronną wiedzą o swoich małych ojczyznach otrzymali stypendia naukowe im. Braci Potoczków.

Jakub Mamczyk z gimnazjum przy I LO w Nowym Sączu mówił nam dziś, że ustna część konkursowego egzaminu nie była aż tak trudna jak ta, pisemna. „Na ustnym” dostał pytania o dokładną datę wkroczenia Józefa Piłsudskiego do Nowego Sącza po bitwie marcinowickiej oraz o nazwisko dowódcy drużyny strzeleckiej, która wyruszyła z Nowego Sącza podczas I wojny światowej.

Odpowiedzi nie sprawiły Jakubowi kłopotu. Z części pisemnej liczy na 18-19 poprawnych odpowiedzi na dwadzieścia pytań.

W tym samym gimnazjum co Jakub uczy się też Maria Sztaba. Chodzi do drugiej klasy. – Zobaczymy – odpowiada z uśmiechem, gdy pytamy jak jej poszło podczas konkursu. Na jakie pytania musiała odpowiadać? - Pytano mnie w którym roku powstał Zespół Regionalny Podegrodzie i o dokładną datę bitwy pod Marcinkowicami. - Ważne jest, by znać swój region i swoje miasto, a udział w takich konkursach dobrze temu służy – dodaje Maria Sztaba.

- Około 1000 młodych ludzi rozpoczęło swoją przygodę z historią przodków, którzy żyli na tej ziemi aby później przekazywać ją następnym pokoleniom. Jestem przekonany, że wiedza, którą prezentują daje im powód do dumy. Pozwoli na pokonywanie trudności i odnajdywanie się  w nowych sytuacjach. Historia przynosi wiedzę oraz mądrość życiową, a nade wszystko doświadczenie, które to potrzebne są współczesnemu pokoleniu – podkreślał Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, które jest organizatorem konkursu gdy zaczynały się eliminacje.

Zobacz też: Mój Region Moja Duma: Obudził się prawdziwy głód wiedzy [WIDEO]

- Po wielu latach działalności na różnych płaszczyznach społecznych i zawodowych mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że w życiu ważne jest aby nie zatracić poczucia własnej tożsamości i czerpać z mądrości naszych Ojców – obrazował rangę podobnych konkursów.

W pierwszym etapie piątej edycji konkursu wzięło udział aż 519 osób - 71 uczniów szkół średnich, studentów i osób dorosłych oraz 448 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych położonych na terenie Województwa Małopolskiego.

Zobacz też: Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma. To już piąta edycja konkursu!

Za nami już trzy etapy konkursu: etap szkolny (w formie testu pisemnego) oraz  etap międzyszkolny, w którym uczestnicy pisali pracę pisemną na wybrany temat oraz w formie pisemnej odpowiadali na pytania konkursowe. Do dzisiejszego finału zakwalifikowało się  aż 148 uczestników, którzy swoją wiedza na temat historii regionu znów wykazali się w formie pisemnej i ustnej.

Dwunastu, którzy zdobędą najwyższe wyniki procentowe, otrzyma nagrody pieniężne w postaci stypendium naukowego im. Braci Potoczków. Zobacz kto został zwycięzcą tegorocznego konkursu!

Współorganizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Patronat honorowy objął Małopolski Kurator Oświaty.

ES e.stachura@sadeczenian.info Fot: TK

Mój region Moja Duma: oni nie mieli wątpliwości!
Prawdziwy tłum uczestników tegorocznej edycji konkursu "Mój Region Moja Duma Moje Miasto Moja Duma" kłębił się na korytarzach Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu, gdzie obdywała się finałowa część konkursowych zmagań, mająca wyłonić zwycięzców.


Dziękujemy za przesłanie błędu