Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
27/01/2020 - 22:00

Górale tak pięknie o Bożym Dzieciątku mówić potrafią...

Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości, że gwara to spuścizna, której utrata byłaby wielkim grzechem, musi wysłuchać wiersza, który w owej gwarze zadeklamował Piotr Gąsienica wiceprezes Związku Podhalan w Polsce i od nie dawna zastępca Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu podczas noworocznego opłatka zorganizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką w Marcinkowicach.

Tego, co Piotr Gąsienica - wiceprezes Związku Podhalan w Polsce robił podczas uroczystości skupionej wokół Sądecczyzny tłumaczyć zbytnio nie trzeba. Wystarczy jedynie sięgnąć do niedalekiej przeszłości, w której podhale było jedynym z regionów województwa nowosądeckiego. Inna rzecz, że prawdziwych górali znajdziemy już w gminie Łącko w powiecie nowosądeckim. Toteż w uroczystości nie zabrakło pani Bożeny Wawrzyniak - Prezes Łąckiego oddziału Związku. Jeszcze inna to fakt, że SKT Sądeczanin i Fundacja zostały zaproszone do zaangażowana w promocję obchodów 100-lecia Związku Podhalan, które miały miejsce ledwo w zeszłym roku. Łączy nas też z Podhalem osoba księdza Józefa Tischnera – pierwszego kapelana Związku Podhalan, który urodził się przecież w Starym Sączu.

Zobacz też: Na takich właśnie spotkaniach zmienia się rzeczywistość na Sądecczyźnie

Łączy nas w końcu estyma, z jaką pielęgnujemy chrześcijańskie tradycje, które nierozerwalnie wiążą się z naszym folklorem. A przecież i Związek Podhalan i SKT Sądeczanin właśnie po to m.in. zostały powołane do życia, by ów folklor krzewić i chronić od zapomnienia. Stąd i okolicznościowe wystąpienie Piotra Gąsienicy na wspólnym spotkaniu do naszej pięknej spuścizny nawiązywały. Gąsienica przypomniał dedykowany Bożemu Dzieciątku wiersz, który liczy sobie sto lat a brzmi w swojej wymowie wyjątkowo aktualnie. Posłuchajcie sami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu