Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
04/05/2023 - 17:35

Już dziś o 11 w Stadłach: Koncert patriotyczny z prezentacją sprzętu wojskowego. WSTĘP WOLNY!

Początek maja to szczególny czas na relaks oraz spędzenie czasu w gronie rodzinnym. To także okazja do obchodów świąt patriotycznych. W Stadłach w gminie Podegrodzie organizatorzy koncertu pragną zagwarantować jedno i drugie. Właśnie trwają ostatnie prace przygotowawcze.

5 maja w Stadłach czeka nas nie lada wydarzenie. Jak zaznacza Marek Uszko - Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej, inspiracją organizacji tych obchodów jest przede wszystkim jubileusz 15-lecia stowarzyszenia.

O obchodach pisaliśmy już tutaj: Marek Uszko o 15 latach Stowarzyszenia LGD "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej"

Stowarzyszenie ma na swoim koncie szereg inicjatyw o charakterze społecznym. Dość wymienić uroczystość poświęcenia i przekazania repliki sztandaru 1psp w Nowym Sączu o czym pisaliśmy.

Replika sztandaru 1 PSP dla 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

Ważnym wydarzeniem zainicjowanym przez działaczy stowarzyszenia było także wmurowanie na ruinach zamków tablic z nazwiskami poległych żołnierzy 1psp. Więcej informacji tutaj: Nowy Sącz: tablice odsłonięte. Sądeczanie przywrócili pamięć bohaterom

To będzie wydarzenie dla całych rodzin. Także Ci najmłodsi znajdą coś dla siebie. Na potrzeby jego przeprowadzenia wykorzystany zostanie plac nieopodal tzw. obwodnicy Podegrodzia przy dawnych wałach Dunajca na wysokości wsi Stadła.

W programie między innymi prezentacja sprzętu wojskowego 1 Batalionu Strzelców  Podhalańskich z Rzeszowa, a także Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu Będzie można także przejechać się bryczkami konnymi, co zapewnia Stowarzyszenie Banderia Konna Iskra Dolina Dunajca.

Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć między innymi samochód ciężarowy, którego niecodzienna karoseria z pewnością przyciągnie uwagę uczestników. Autorem projektu jest Andrzej Jurkowski z Mokrej Wsi (w gm. Podegrodzie), który zaznaczył, że pragnie w ten sposób promować historię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

- Od niedawna rozpocząłem transport ciężarowy. Chciałbym aby moje ciężarówki wyróżniały się na drodze, były w jakimś stopniu wyjątkowe oraz przedstawiały trochę historii. Pamięć o naszych przodkach jest bardzo ważna i często zapominana, a historia Sądecczyzny i Nowego Sącza jest naprawdę bogata. Pierwszym z moich pomysłów było umieszczenie na ciężarówce trochę mojego regionu, troszkę mojej, naszej miejscowości z wojennych lat 1939 roku. - wyznaje Jurkowski.

- Czas tworzenia projektu to około 2 miesiące. Staraliśmy się by to nie było byle zdjęcie. Całość składa się z wielu starych zdjęć połączonych w całość. Widzimy tam wspaniałe wspomnienia wojenne Dywizjonu 303 Generała Maczka. W chmurach husaria oraz ważny dla Nowego Sącza Józef Piłsudski. A w tle ukazany jest Nowy Sącz z tamtego okresu. Samochód jeździ tylko po naszym kraju dumnie reprezentując nasza miejscowość. - dodaje Andrzej Jurkowski.

Podczas wydarzenia odbędzie się także wystawa rzeźb Józefa Lizonia z Rogów (gm. Podegrodzie) - członka Stowarzyszenia LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. Rzeźbiarz, społecznik wsławił się wykonaniem drewnianych ciupag, które zostały wręczone przez Polonię Amerykańską oraz grono Sądeczan samemu prezydentowi USA J. W. Bushowi Seniorowi. Lizoń wykonał także Rzeźbę Katyńsko-Smoleńską. Rękodzieła zostaną zaprezentowane właśnie podczas piątkowego koncertu.

Będzie można również posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży ze szkół podstawowych z terenu gminy Podegrodzie i włączyć się w śpiew. A wszystko pod gołym niebem, przy, jak zapewniają Organizatorzy, słonecznej pogodzie. Dla uczestników przygotowano także poczęstunek. Wstęp wolny. Początek o godzinie 11:00.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu