Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
18/09/2022 - 17:55

„Niech żyją mieszkańcy Ziemi Grybowskiej”. To już ósmy zjazd SKT Sądeczanin [ZDJĘCIA]

W Krużlowej odbywał się ósmy zjazd mieszkańców Ziemi Grybowskiej, organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo Sądeczanin. Nie brakowało muzyki, folkloru, smacznych potraw i wielu miłych słów. Gościem specjalnym był wiceprezes IPN – dr Mateusz Szpytma.

To już ósmy zjazd organizowany przez grybowski oddział SKT Sądeczanin, którego prezesem jest Irena Miczołek. W tym roku mieszkańcy spotkali się w Krużlowej i jak zawsze była to okazja do wielu wspomnień i wspólnego spędzania czasu.

Wszystko zaczęło się mszą św. w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w tej miejscowości. Po niej nastąpił przemarsz na stadion, gdzie uroczystość miała swój ciąg dalszy.

- Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Z wielką radością biorą udział w tym wydarzeniu i cieszę się, że udało się je zorganizować - mówił Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki. - Serdecznie gratulujemy pani przewodniczącej organizacji kolejnego zjazdu mieszkańców Ziemii Grybowskiej. Cieszę się, że pomimo dwóch lat pandemii, udało się do niego doprowadzić, to ważne święto. Spotykamy się, aby przede wszystkim wspominać ludzi, którzy swoją ciężką pracą, ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem społecznym działali na rzecz swoich miejscowości i całej Ziemi Grybowskiej – powiedział Paweł Fyda, burmistrz Grybowa.

Tytuł  „Zasłużony dla Ziemii Grybowskiej” przyznany został Stanisławowi Chronowskiemu. Ze szczególnym sentymentem wybrzmiało wspomnienie o śp. ks. Kazimierzu Stępniu, byłym proboszczu tutejszej parafii. Program uzupełniły występy 4 orkiestr dętych i zespołów folklorystycznych. Nie zabrakło również degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. 

Gościem specjalnym był dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dlaczego postanowił tutaj przybyć? – Na Ziemię Sądecką sprowadziła mnie rodzina Ulmów, która wydaje się nie być z nią związana, ale dowiedziałem się, że w kościele w Cieniawie jest ukazana w ołtarzu głównym. Postanowiłem więc tutaj przybyć. Ziemia Grybowska i Łańcucka, z której pochodzę mają wiele wspólnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę Krużlową i Markową, to mamy w obu tych miejscowościach kościoły związane z Przemienieniem Pańskim. Chciałem też w ten sposób podziękować za pielęgnowanie historii i kształtowanie patriotyzmu wśród młodych ludzi – mówił „Sądeczaninowi”.

- W czasie prelekcji będę chciał pokazać, jak ważne są małe ojczyzny w wychowaniu patriotycznym – dodawał. Radości ze zjazdu nie ukrywała także Irena Miczołek.  – Przeżywamy dziś piękne spotkanie. Jest gwarno, radośnie i przepysznie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały smaczne potrawy. Mamy też osoby, które mieszkają w naszej gminie i są Ukrainkami. Gościmy władze miasta Grybowa oraz gminy. Obecnością zaszczycił nas również wiceprezes IPN. Wszystkim, którzy się tutaj pojawili bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu zjazdu. Niech żyją mieszkańcy Ziemi Grybowskiej – powiedziała przewodnicząca grybowskiego SKT Sądeczanin.

Relacja z wydarzenia i wypowiedzi m.in. wójta Jacka Migacza, burmistrza Pawła Fydy oraz Sołtysa Marcina Bednarza znajdują się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

Ósmy zjazd SKT Sądeczanin
W sobotę odbywał się ósmy zjazd grybowskiego oddziału SKT Sądeczanin. Przybyło wielu zaproszonych gości. Nie brakowało występów i smacznych potraw.


Dziękujemy za przesłanie błędu