Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
30/03/2021 - 06:00

Przeżywamy Wielki Tydzień. Są to najważniejsze dni w roku dla każdego katolika

W minioną niedzielę rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Jest to czas refleksji nad sensem naszego chrześcijańskiego powołania. Wydarzenia liturgiczne Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
Są w życiu człowieka takie chwile, które można nazwać wyjątkowymi. Chwile, do których bardzo często wraca się poprzez wspomnienia, rozmowy czy sięganie do rodzinnego albumu. Wśród wielu takich szczególnych momentów bardzo trudno wyróżnić ten jeden – najważniejszy. Dla różnych ludzi ten sam moment może być postrzegany w inny sposób i to, co dla jednego będzie wydarzeniem niezwykłym, drugiego może nawet nie poruszyć.

Jednak dla chrześcijanina jest taki czas szczególny, który „przebija” swym znaczeniem inne, choć również ważne dni w roku. Tym czasem jest Triduum Paschalne, a więc liturgiczny obchód najważniejszych wydarzeń z życia Jezusa – Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Rozpoczyna się ono od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

Zobacz też Lipnica Murowana: palmy sięgały nieba, najwyższa mierzyła ponad 26 metrów

Triduum Sacrum jest najważniejszą celebracją w ciągu całego roku liturgicznego i żadne inne święto ani uroczystość nie jest w stanie jej zastąpić lub przenieść. Oczywiście do tak ważnych dni potrzeba odpowiedniego przygotowania. Temu właśnie służy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, który poprzez obudzenie w nas ducha pokuty, nawrócenia oraz towarzyszenia cierpiącemu Chrystusowi niejako nastraja nasze serca na przeżycie wraz z Jezusem Jego Paschy – przejścia od śmierci do życia przez zmartwychwstanie.

W minioną niedzielę rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Jest to czas refleksji nad sensem naszego chrześcijańskiego powołania. Wydarzenia liturgiczne Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.

- Temat śmierci na stałe zagościł w przekazach medialnych, w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi. Każdego z nas bezpośrednio lub pośrednio dotknęła choroba i śmierć spowodowana pandemią Covid-19. To doświadczenie niejako zmieniło naszą perspektywę postrzegania rzeczywistości z tej czysto ziemskiej na tę duchową. Zaczęliśmy zastanawiać się bardziej nad tym, jaki sens ma życie, które jest tak kruche i ulotne – mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz też Po co nam palmy i dlaczego dziś czytamy Mękę Pańską? Pamiętajmy o tradycji

Współczesne społeczeństwo często pragnie usunąć myśli o cierpieniu i umieraniu. Pandemia koronawirusa niejako zmusza nas do zatrzymania się i zastanowienia nad tajemnicą śmierci.

- Jezus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie nadaje sens naszemu cierpieniu i umieraniu na tym świecie. Wskazuje nam, że każde cierpienie i każda śmierć złączone z Jego cierpieniem i śmiercią, przynoszą obfity owoc, nigdy nie idą na marne – zaznacza bp Miziński i zachęca do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa i zasad sanitarno-epidemicznych, a w przypadku niemożności, do łączności duchowej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

- Całe życie religijne chrześcijan i cała liturgia Kościoła zmierzają do tych trzech świętych dni, w których dokonało się zbawienie świata. Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Przez te trzy dni dane nam jest wejść z Chrystusem w Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Te trzy dni, które upamiętniają Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego, przypominają nam prawdę o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Wejdźmy poprzez liturgię razem z Chrystusem w ten święty czas, towarzysząc Mu w Jego osamotnieniu, męce i śmierci, abyśmy mogli dostąpić także chwały zmartwychwstania, które wysłużył nam swoim zmartwychwstaniem – zachęca. ([email protected] Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu