Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
23/11/2021 - 14:35

Rodzina szlachecka doczekała się w Podegrodziu pomnika [WIDEO]

Listopad to w naszej kulturze okres szczególny. Wyjątkowa pamięć, o tych którzy odeszli znajduje swoje odzwierciedlenie w renowacji zabytkowych nagrobków. Tak było w Podegrodziu.

Historia rodu Reklewskich z Rogów to historia jednej z wielu "niemal zapomnianych" rodzin szlacheckich, jakie wniosły ogromny wpływ na los społeczności Sądeczan.

Niemal, bowiem przypomina o nich Krystian Szyszka z Podegrodzia. Ten młody człowiek najpierw odnalazł stary zapomniany pomnik rodowy, a natomiast sam podjął się misji ocalenia historycznego miejsca pochówku rodziny. Prywatnym sumptem odrestaurował grobowiec, przypominając jak wiele znaczenie odegrała warstwa szlachecka w czasach zaborczych, jak i  wczasach okupacji narodowej. Pamięć o Reklewskich tętni także w murach zabytkowego dworku w Rogach - dziś już w rękach jego nowego nabywcy.

Niezwykły monument wznosi się na starym cmentarzu parafialnym w Podegrodziu, gdzie udało się nam także spotkać tamtejszego proboszcza księdza Józefa Wałaszka, który także podzielił się swymi przemyśleniami o naszej polskiej obyczajowości tak szczególnego pamiętania o zmarłych.

(P.B.)

Renowacja pomnika Reklewskich autorstwa Krystiana Szyszki
Podegrodzie, listopad 2021


Dziękujemy za przesłanie błędu