Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 5 czerwca. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera
01/04/2020 - 13:15

Szkoły w powiecie nowosądeckim na kwarantannie czyli jak zdalnie ugotować obiad

I uczniowie i nauczyciele muszą się odnaleźć w nowej „koronawirusowej” rzeczywistości. Jak radzą sobie w powiecie? - Na bieżąco monitorujemy sytuację - mówi starosta Marek Kwiatkowski. Nie wszystkie zajęcia da się przeprowadzić on line.

Tak jak w całym kraju, także w szkołach prowadzonych przez powiat nowosądecki, zajęcia odbywają się online. Lekcje z niektórych przedmiotów prowadzone są za pomocą komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów.

Czytaj też Nie ma wojny, ale jest pandemia. Czy sprawdzają kto nadaje się do wojska?

- Stosujemy się do wytycznych ministra edukacji – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Na bieżąco monitorujemy sytuację. Nie mamy żadnych negatywnych informacji od uczniów czy rodziców. Uczniowie naszych szkół to młodzież, która sama wie, że wiedza otwiera wiele drzwi w dorosłym życiu. Niektórzy uczniowie, szczególnie ci w klasach maturalnych, proszą nawet o więcej lekcji i materiałów.

Oczywiście nie wszystkie lekcje da się przeprowadzić online. Dotyczy to między innymi zajęć praktycznych. Ale są też specjalizacje, w których jest to do zrobienia. Z takiej formy korzystają na przykład uczniowie klas o profilu gastronomicznym, którzy, w ramach ćwiczeń i doskonalenia, robią w domu posiłki dla całej rodziny. Później przesyłają zdjęcia czy filmiki do nauczycieli zawodu.

Czytaj też Nasz poseł zarażony koronawirusem opuścił szpital. To była trudna lekcja

Z innych przedmiotów zawodowych, nauczyciele zmienili np. kolejność programu, realizując obecnie część teoretyczną. Na praktyczną

- Nie obciążamy naszych uczniów mając na uwadze ich zdrowie i komfort – dodaje Bożena Mynarek, dyrektor wydziału edukacji w starostwie.  – Nie chodzi o to, aby zadać im gigantyczną ilość materiału. Owszem, z przedmiotów, z których prowadzenie lekcji online nie jest za bardzo możliwe, młodzież dostaje do przeczytania fragmenty podręczników, testy i schematy do rozwiązania. Wszystko to jednak robione jest z rozsądkiem (olsz) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu