Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
23/06/2021 - 15:40

Tak czyta się tylko na plantach [WIDEO]

Przechadzający się dziś plantami w okolicach pomnika Adama Mickiewicza oraz zielonego skweru nieopodal Małej Galerii donosili nam o dziwnym zjawisku. Na trawie siedziała gromadka dzieci, dookoła osoby w wieku starszym. Słychać też były pełne emocji dźwięki, jakby recytowane słowa, i żarty, co chwila okraszone śmiechem.

Dziś na plantach w Nowym Sączu miało miejsce wielkie czytanie na głos twórczości Jadwigi Marzec. Tym razem na tapet została wzięta książka pt. "Nowe przygody Frani". Po raz kolejni młodzi wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Karola Szymanowskiego pod opieką pani Alicji Gałęziowskiej wyszli z inicjatywą przybliżenia mieszkańcom dorobku sądeckich ludzi pióra.

Jadwiga Marzec, choć nie urodziła się w Nowym Sączu, mieszka tutaj od 1977 roku. Mówi, że jest to jej miejsce na ziemi. Przez wiele lat pracowała w Ochotniczych Hufcach Pracy, organizowała półkolonie, obozy, warsztaty oraz imprezy przy współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Jest autorką wierszy, fraszek, bajek i opowiadań dla dzieci. Zawsze pragnęła napisać książkę dla najmłodszych. To marzenie udało się spełnić już 2017 roku. Wydała wówczas "Niezwykły tydzień Frani", który przyniósł Jadwidze Marzec także nominację w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. W zeszłym roku pojawił się kolejny hit "Nowe przygody Frani", który był dziś głównym tematem spotkania. Co ciekawe, i ta książka zgłoszona została do konkursu o nagrodę literacką im. ks. prof. B. Kumora - w kategorii Książka o Sądecczyźnie 2020 Roku.

Fragmenty książki zostały wyrecytowany ze swadą przez uczniów klas VI ,,a” i VI ,,c”, a także przez seniorów z Dziennego Domu Seniora, którzy również brali udział w spotkaniu. Aktywnie pomagali im także sama autorka Jadwiga Marzec, goście: Małgorzata Belska - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza, Marek Rylewicz - Dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego, Wojciech Papaj - konsultant Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, polonista, Małgorzata Paluch - Dyrektor Dziennego Domu Seniora na plantach, Włodzimierz Strzelec - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu wraz z panią wicedyrektor Lucyną Szczepanek. Można już ich z pewnością nazwać sądeckimi ambasadorami czytelnictwa.

Recytacja fragmentów utworów pisarki Jadwigi Marzec przeplatana była wspomnieniami z czasów swojej młodości, którą żywo podzielili się dorośli oraz różnymi anegdotami, które wspierały tę integrację międzypokoleniową. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli zakosztować pysznych wypieków przygotowanych przez seniorów.

- Inicjatywa integracji międzypokoleniowej jest strasznie ważna. Dzieci mogą się przecież wiele od starszej generacji dowiedzieć. Cieszę się przy tym, że możemy szukać wspólnych zainteresowań łączących najmłodszych i seniorów, a przekonana jestem, że tym tym jest właśnie czytanie. Promocja sądeckiej literatury jest przy tym bezcenną rzeczą. Dodam jeszcze, że po zakończeniu spotkania każde z dzieci, przyniesione przez siebie z domu książki, zostawiły w specjalnie zamontowanych na plantach wakacyjnych book-crossingowych skrzynkach. Zachęcamy więc mieszkańców aby korzystali z tych darmowych blibliotek plenerowych - dodaje Alicja Gałęziowska, pomysłodawczyni czytania na głos, która prowadziła całe spotkanie.

Skrzynki zostały zamontowane przez Sądecką Bibliotekę Publiczną dzięki wsparciu ze strony Miasta Nowy Sącz.

(P.B.)

Czytanie na głos książki Jadwigi Marzec
Nowosądeckie Planty, 23 czerwca.2020


Dziękujemy za przesłanie błędu