Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
23/12/2021 - 15:00

Żeleźnikowa Wielka to wyjątkowa parafia. Tutaj wiara wciąż jest żywa [FILM]

Położona między Nowym i Starym Sączem Żeleźnikowa Wielka, to wyjątkowe miejsce. To tutaj znajduje się jedna z najstarszych parafii na Sądecczyźnie i w całej diecezji tarnowskiej. Jest to ziemia bardzo bogata w powołania kapłańskie i zakonne. Wierni doczekali się nawet dwóch biskupów wywodzących się z ich wspólnoty. To tutaj parafianie są otwarci na adopcję dzieci. Niejedna rodzina dała dach nad głową i miłość doświadczonym przez życie dzieciom. To tutaj wiara wciąż jest żywa.

Parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej położona jest w Beskidzie Sądeckim między Starym i Nowym Sączem. Jest to jedna z najstarszych parafii na Sądecczyźnie i w diecezji tarnowskiej. Jej historia sięga pierwszej połowy XIII wieku. Są świadectwa z czasów Świętej Kingi, że już wtedy Żeleźnikowa Wielka funkcjonowała jako wieś.

- Pierwszy zapis historyczny o naszej miejscowości jest z 1306 roku. Natomiast według dokumentów watykańskich, od 1325 roku parafia miała zobowiązanie płacenia świętopietrza. To jest ofiara, która składana jest raz w roku na potrzeby Stolicy Apostolskiej. W historii naszej parafii ważnym momentem było w 1470 roku nadanie parafii patrona świętego Michała Archanioła, który od tamtej pory nam towarzyszy w tej świątyni – wyjaśnia ks. proboszcz Wiesław Skrabacz.

Zobacz też Mieszkańcy Żeleźnikowej Wielkiej zgromadzili piękne pamiątki ze starych czasów

Choć parafia jest jedną z najstarszych w diecezji tarnowskiej, to kościół, który możemy podziwiać w Żeleźnikowej ma zaledwie sto lat. Zaprojektował go architekt krakowski Jan Sas Zubrzycki, którego na terenie naszej diecezji jest ponad sto dzieł.

Rok 2021 był wyjątkowy dla wiernych z Żeleźnikowej, którzy obchodzili 750-lecie istnienia parafii i 100-lecie istnienia kościoła.

- Przeżywaliśmy to wydarzenie jubileuszowe w duchu wdzięczności Panu Bogu za dar tak długiej historii naszej parafii i stu lat istnienia kościoła. Ksiądz Biskup podczas uroczystości jubileuszowych wyraził myśl, że jesteśmy kontynuatorami tego wielkiego dzieła, jakim jest dziedzictwo wcześniejszych pokoleń, bo mamy świadomość, że jesteśmy tylko jednym z ogniw tego łańcucha, nie pierwszym ani nie ostatnim i dlatego świadomość przejęcia po przodkach tego wielkiego skarbu, daru wiary, chcemy przenieść następnym pokoleniom – mówi ks. Wiesław Skrabacz.  

Zobacz też Tego o parafii w Żeleźnikowej Wielkiej jeszcze nie wiedzieliście

Parafia Św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej to miejsce, w którym wiara jest wciąż żywa. Ta ziemia jest bardzo bogata w powołania kapłańskie i zakonne. Wierni doczekali się nawet dwóch biskupów wywodzących się z ich wspólnoty.

- W XIX wieku żył biskup Franciszek Wierzychleyski pochodzący z Poręby Wyżnej. Piętnaście lat był biskupem w Przemyślu, a potem dwadzieścia pięć lat biskupem we Lwowie. Był jednym z czterech uczestników Soboru Watykańskiego I. Mamy pamiątkę po tym biskupie. Zostawił dla naszej wspólnoty parafialnej piękny kielich, który niedawno został wyzłocony. Od jedenastu lat biskupem jest również ojciec Józef Słaby, który także pochodzi z naszej parafii. Jest to człowiek bardzo otwarty, który od kilkudziesięciu lat pracuje na misjach w Argentynie – dodaje ks. proboszcz Wiesław Skrabacz.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Parafii św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej, posłuchajcie naszej rozmowy. Zachęcamy Was również do obejrzenia innego wywiadu, który kilka lat temu przeprowadziliśmy z ks. proboszczem Wiesławem Skrabaczem. Parafii w Żeleźnikowej Wielkiej poświęciliśmy także kilkadziesiąt stron naszego grudniowego miesięcznika "Sądeczanin". Znajdziecie tam ciekawy wywiad z księdzem proboszczem, księdzem wikariuszem, księdzem biskupem Józefem Słabym, a także osobami zaangażowanymi w życie parafii. Naszą gazetę możecie kupić w kioskach, a także na portalu Sądeczanin w wersji elektronicznej. ([email protected] Film i Fot. D. Szlag)

Żeleźnikowa Wielka to wyjątkowa parafia. Tutaj wiara wciąż jest żywa
Położona między Nowym i Starym Sączem Żeleźnikowa Wielka, to wyjątkowe miejsce. To tutaj znajduje się jedna z najstarszych parafii na Sądecczyźnie i w całej diecezji tarnowskiej. Jest to ziemia bardzo bogata w powołania kapłańskie i zakonne. Wierni doczekali się nawet dwóch biskupów wywodzących się z ich wspólnoty. To tutaj parafianie są otwarci na adopcję dzieci. Niejedna rodzina dała już dach nad głową, i miłość doświadczonym przez życie dzieciom. To tutaj wiara wciąż jest żywa.


Dziękujemy za przesłanie błędu