Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
20/06/2016 - 05:50

Św. Kinga oficjalną patronką Starego Sącza

Wczoraj (19 czerwca) podczas Mszy św. sprawowanej na Ołtarzu Papieskim, biskup tarnowski Andrzej Jeż odczytał dekret uznający św. Kingę za oficjalną patronkę Starego Sącza.

Ołtarz Papieski Stary  SączJuż tradycyjnie Diecezjalne Święto Rodziny obchodzone jest na starosądeckich błoniach. Jednak w tym roku miało ono wyjątkowy charakter. Bowiem to właśnie podczas tej uroczystości bp Andrzej Jeż odczytał dekret uznający św. Kingę za patronkę Starego Sącza.

Eucharystii przewodniczył bp rzeszowski Jan Wątroba- przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Podczas homilii przypomniał on, że postać św. Kingi kształtowało środowisko:

To środowisko wiary, modlitwy, szacunku dla bożego prawa. Żyjąc tym, co wyniosła z takiego domu mogła być dla innych przykładem- mówił.

Na uroczystości obecny był także burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, który właśnie od św. Kingi pragnie uczyć się gospodarności, wrażliwości na drugiego człowieka i dalekowzroczności. Życzę każdemu samorządowcowi, żeby mieszkańcy jakiegoś regionu pamiętali o nim tak długo jak sądeczanie o świętej Kindze- powiedział włodarz miasta.

Podczas uroczystości relikwie św. Kingi zostały przekazane Kopalni Soli w Bochni, z którą była związana św. Kinga.

Paulina Rychel- Fabiś

fot. własneDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe