Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
13/11/2019 - 10:15

13 listopada można posłuchać wierszy „Poetów Sądecczyzny”

Zapraszamy na spotkanie z twórczością "Poetów Sądecczyzny", które odbędzie w MCK Sokół o godz. 17.00.

Na przełomie czerwca i lipca br. ukazała się książka prof. Bolesława Farona pt. „Poeci Sądecczyzny. Antologia”. Publikacja zawiera trzydzieści jeden biogramów poetów oraz wybór ich wierszy.

Już dzisiaj w MCK Sokół będzie można posłuchać wierszy oraz porozmawiać o ich autorach. W spotkaniu, które poprowadzi Małgorzata Broda, weźmie udział prof. Bogusław Kołcz.
W recenzji B. Kołcza dotyczącej antologii czytamy:

Przygotowana skrupulatnie i na najwyższym naukowym poziomie, pisana świetnym, zrozumiałym dla szerokiego kręgu odbiorców stylem antologia wzbogaci zapewne wiedzę i ciągle niedocenianą znajomość twórczości literackiej regionu, stanie się również z pewnością pozycją obowiązkową w edukacji literackiej i kulturalnej uczniów sądeckich i nie tylko sądeckich szkół podstawowych i średnich, spotka się także z zainteresowaniem szerszych kręgów lubiących poezję i zainteresowanych życiem kulturalnym regionu.

Książka wybitnego badacza i naukowca wypełni lukę w badaniach współczesnej literatury polskiej i zaprezentuje charakteryzowaną przez niego literaturę regionalną w szerokim kontekście kultury krajowej. Spora grupa prezentowanych przez autora „sądeckich” i „regionalnych” nazwisk to przecież twórcy szeroko znani czytelnikom w całej Polsce, autorzy kilku czy kilkunastu tomów poezji i prozy, pisarze nagradzani i popularyzowani w ogólnopolskich almanachach poetyckich, sławieni i upowszechniani w kulturze masowej: autorka powieści dla dzieci Maria Kownacka, mistrzowie pióra Jerzy Harasymowicz i Adam Ziemianin, autor ballady o Titanicu Andrzej Górszczyk, piewca współczesnej piosenki kresowej i lwowskiej Jerzy Masior, poeci i literaturoznawcy Ignacy Stanisław Fiut, Wojciech Kudyba, Przemysław Dakowicz.

Zobacz także

Wydawcą antologii jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)