Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/02/2015 - 12:37

20-lecie muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju [Zdjęcia]

Unikalne obrazy Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka) od wczoraj (31 stycznia) prezentowane są w willi Romanówka w Krynicy-Zdroju. Przez 20 lat obejrzało je pół miliona ludzi. Okazją do zorganizowania wystawy jest okrągły jubileusz placówki wystawienniczej.
Licznie przybyłych gości powitał dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, którego filią jest Muzeum Nikifora, po czym głos zabrał Zbigniew Wolanin, kustosz obiektu muzealnego. Przywołał on twórców muzeum:

- Inicjatorami powołania muzeum byli między innymi Marian Włosiński, prawny opiekun artysty oraz Stefan Półchłopek, przewodniczący Rady Miejskiej. Inicjatywa ta narodziła się jeszcze za życia Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka) w latach 60. ubiegłego wieku. Pomysł udało się jednak wcielić w życie dopiero w latach 90., kiedy to pozyskano willę Romanówka w centrum uzdrowiska. Willa ta ma gotowe plany rozbudowy i może kiedyś uda się je zrealizować.

Z gratulacjami dla muzealników pośpieszył dr Dariusz Reśko, burmistrz miasta i gminy Krynica-Zdrój, który powiedział:

- Dla uzdrowiska Nikifor jest marką, wokół której budujemy swoje działania promocyjne. Dla nas rozwój przez kulturę jest czymś oczywistym.

Dyrektor nowosądeckiego muzeum podkreślił rolę, jaką pełnią pracownicy krynickiego muzeum w zapoznawaniu gości uzdrowiska (wśród odwiedzających muzeum był między innymi Czesław Miłosz) z twórczością Nikifora. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali: Sławomira Burda, Agata Rajczak, Bernadeta Ciołkiewicz, Zbigniew Wolanin i Tomasz Abramek.

Na zakończenie uroczystości Piotr Trochanowski, znany łemkowski poeta przeczytał wiersz poświęcony Nikiforowi Krynickiemu.

Następnie muzealnikom  gratulowali pieknego jubileuszu: Małgorzata Półchłopek, przewodnicząca Rady Miasta Krynicy-Zdroju, Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Natalia Hładyk ze Zjednoczenia Łemków, Andrzej Kopcza ze Stowarzyszenia Łemków i Gabriela Banach z Krakowa, wielce zasłużona dla krynickiej placówki. Dyrektor Muzeum Okręgowego otrzymał także list gratulacyjny od Marka Sowy, marszałka województwa małopolskiego.

Wśród gości nie sposób było nie zauważyć Antoniego Kroha z Nowego Sącza, znanego badacza kultury łemkowskiej, Renaty Kopacz, Janusza Wańczyka i Adama Mazura z Muszyny, Piotra Basałygi z Krynicy-Zdroju, a także licznej delegacji nowosądeckich muzealników.

Akompaniament muzyczny dla wczorajszej uroczystości zapewnił łemkowski zespół muzyczny pod kierunkiem Andrzeja Trochanowskiego.

Na ekspozycji prezentowane są najcenniejsze prace artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (to największa na świecie kolekcja, która liczy tysiąc prac, w tym kilkaset z okresu międzywojennego), którego filią jest krynickie muzeum. Prezentowane one są tylko przy wyjątkowych okazjach, a taka właśnie ma miejsce. Obejrzeć można między innymi modlitewnik Nikifora czy też jego szkicownik z lat 20. ubiegłego wieku, a także autoportret potrójny.

Wystawa pokazuje około 100 prac z uwzględnieniem wszystkich technik artystycznych jakie stosował Nikifor (akwarela, gwasz, ołówek), w układzie chronologicznym, cześć malarska wystawy uzupełniona została fotogramami przedstawiającymi powiększone do formatu 100x70 centymetrów reprodukcje dzieł, oraz dokumentalnymi zdjęciami samego artysty w trakcie życia i pracy Krynicy-Zdroju. Na ekspozycji można obejrzeć także pamiątki osobiste po malarzu. Wśród 70. rzeczy osobistych znajduje się między innymi: jego przybory malarskie, budzik, teczka.

Wystawa przygotowana zostanie zarówno w sali wystaw stałych jak i obejmie salę wystaw czasowych (to jest cały parter Muzeum Nikifora) w sumie około 150 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Z okazji jubileuszu został wydany przewodnik po Muzeum Nikifora piora Zbigniewa Wolanina.

...

Historię muzeum opisuje Zbigniew Wolanin, jego kustosz:

- Otwarcie Muzeum Nikifora w Krynicy miało miejsce 31 stycznia 1995 roku Przez okres 20. lat funkcjonowania, muzeum trwale wpisało się w pejzaż kulturowy nie tylko Krynicy ale i Sądecczyzny. Jest chętnie odwiedzane przez licznych turystów z wielu krajów świata, których ilość systematycznie wzrasta, od około 12.000 zwiedzających rocznie w roku 1995, do utrzymującego się poziomu około 35.000. w ostatnich latach. Przez okres 20.lat Muzeum zwiedziło blisko 500. tysięcy ludzi,zainteresowanych twórczością niezwykłego malarza jakim był Nikifor.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu