Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/07/2018 - 18:30

26. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych rozpoczęty

26. Święto Dzieci Gór i uroczystość odpustowa św. Małgorzaty. A więc to patronka Nowego Sącza przywitała w tym roku w sposób szczególny uczestników Festiwalu. Ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz zarysował ciekawy życiorys. Ks. Proboszcz przywitał wszystkie zespoły z zagranicy i Polski. Swoje miejsce w pierwszych słowach gospodarza nowosądeckiej fary znaleźli również: Antoni Malczak, Józef Broda, Rada Artystyczna, ks. Stanisław Kowalik.



Jezus zaprasza w dzisiejszej Ewangelii, byśmy trochę odpoczęli. Taki jest czas kamracenia podczas święta, to zarówno praca jak i odpoczynek. Czas umocnienia duszy i ciała. A Jezus wobec tych, którzy przychodzą go słuchać, okazuje swoje miłosierne serce. O dobrym pasterzowaniu Chrystusa, o czasie pracy i odpoczynku mówił w swoim kazaniu kapelan Święta Dzieci Gór ks. Stanisław Kowalik.

Przekonywał, że Bóg cieszy się nami, swoimi owcami.  „Miłość jest królową cnót. Jak perły połączone są nitką, tak cnoty połączone są miłością. Jeśli zerwie się nitka, perły rozsypią się. Tak też giną cnoty, jeśli osłabnie miłość.” Te przytoczone przez celebransa słowa św. Ojca Pio stały się osnową dla pięknej metafory Święta. Bo nas tutaj też gromadzi miłość, do folkloru, tradycji, tańca i śpiewu. Perłami są opiekunowie, czuwający nad tradycją małych ojczyzn.

Ks. Stanisław podziękował za czuwanie nad tymi skarbami. Perłą jest też SOKÓŁ, czuwający nad Tradycją i jej rozpowszechnianiem. Za co i jego pracownikom – dzięki. I Rada Artystyczna Festiwalu jest perłą. Ale to Dzieci wszystkich gór świata są najpiękniejszą perłą, przekazującą strojem i tańcem swoją miłość.

Ksiądz kaznodzieja przytoczył również znamienną zachętę papieża Franciszka, by rodzice nie bali się przekazywać dzieciom wiary w swoim własnym dialekcie, swojej gwarze. I w tym połączeniu spotyka się to, co na tej festiwalowej mszy najważniejsze: wiara i tradycja, Ewangelia i folklor, Słowo Boże i gwara. A nad ratuszem też króluje św. Małgorzata, bo wszak tę postać ma w herbie Nowy Sącz, więc i tu jesteśmy w gościnie u szlachetnej świętej.

„Rozpoczynamy drugie ćwierćwiecze Festiwalu” – przywitał gości pan Antoni Malczak, wchodząc przez chwilę w rolę gospodarza miasta. Ale jednocześnie przywitał Wojciecha Piecha, zastępcę prezydenta miasta, rzeczywistego gospodarza sali reprezentacyjnej w ratuszu. Przywitana została pani Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego, członkowie Rady Miasta, przedstawiciel konsulatu generalnego Ukrainy, ks. Stanisław, Rada Artystyczna z szacowną panią Aleksandrą Szurmiak-Bogucką na czele. Tu padły nazwiska, które przez kolejne wieczory narodowe będzie z estrady wymieniał Józek Broda.

Dyrektor zaprezentował następnie gości najważniejszych, czyli zespoły, w kolejności, jaką będą władali Nowym Sączem w nadchodzącym tygodniu. Wymiana upominków, wymiana ciepłych słów i równie ciepłych uśmiechów, i szczere zapewnienie, że goście mogą się już nie czuć jak goście, zwłaszcza, że wieczorem zagrają klucze do Nowego Sącza. Pani Urszula Nowogórska po wspaniałym tańcu do muzyki kapeli podczas krótkiego antraktu  w części oficjalnej, powiedziała krótko: - Witajcie w pięknym Nowym Sączu. Po raz kolejny Święto organizuje Sokół, czyli ludzie, którzy czują duszę kultury ludowej. A ta kultura Małopolski jest częścią tego najcenniejszego, czym możemy się pochwalić na całym świecie.



Pani przewodnicząca podziękowała dyrektorowi Malczakowi za zrozumienie, czym jest kultura ludowa. Podzieliła się również radością, że jest moda na kulturę ludową, dzieci, młodzież nie wstydzą się już swojej gwary i tradycji.

Prezydent Wojciech Piecha przyznał, że Święto Dzieci Gór jest bardzo ważną imprezą w kalendarzu miasta i regionu. Przywitał wszystkich, wyrażając radość z przyjaźni, które powstaną, i z tego, że tak wielu będzie mogło zachwycić się Nowym Sączem i Małopolską.

Antoni Malczak na ręce swego zastępcy pani Małgorzaty Kalarus złożył podziękowanie osobom pracującym bardzo ciężko przy organizacji Festiwalu. Festiwal nie byłby tym czym jest bez Józefa Brody. Dyrektor MCK SOKÓŁ zwrócił szczególną uwagę na koncert finałowy, kreowany przez pana Józefa, koncert niezwykle trudny dla wykonawców, ale poruszający głęboko widownię. Na koniec powitany został piszący te słowa, choć w jego sercu najważniejsze było wspomnienie ojca, Henryka Cyganika, który był przez wiele lat niedościgłym szefem biura prasowego Festiwalu. 
 
Pani Aleksandra Szurmiak-Bogucka tak gorąco, jak gorąca tego roku pogoda, pogratulowała panu Antoniemu, pani Małgorzacie oraz wszystkim pracownikom SOKOŁA przygotowania kolejnego Festiwalu. Przewodnicząca Rady Artystycznej życzyła wszystkim, by nadchodzący tydzień był wspaniały, pełen uśmiechu.
 
Kamil Cyganik
Fot. Piotr Droździk







Dziękujemy za przesłanie błędu