Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
12/07/2019 - 10:45

53. Festiwal im. Jana Kiepury bez Marjana Kiepury

Gościem honorowym 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju miał być syn patrona wydarzenia, pianista Marjan Kiepura (1950) wraz z żoną. Niestety, z powodu wcześniej zawartych zawodowych umów musi odwołać zaplanowaną podróż do Polski.

Małżonkowie Jane Knox-Kiepura i Marjan Kiepura mieli opowiedzieć nieznane historie z życia patrona festiwalu. Planowano, że zaprezentują zdjęcia i filmy z rodzinnego archiwum.  Trzy lata wcześniej, na  50 edycji wydarzenia gościł starszy syn polskiego tenora, John Thade Kiepura. (ur. 1944).

- "Ze szczerym żalem muszę zmienić plany i odwołać naszą podróż do Polski. Jestem zobowiązany do końca sierpnia ukończyć wcześniej zawarte zawodowe umowy. Próbowałem zmienić harmonogram, ale biorąc pod uwagę odległości, nie byłem w stanie tego zrobić.- napisał do redakcji „Sądeczanina”  Marjan Kiepura - "Zapewniam, że popieram Festiwal Jana Kiepury i całą pracę, którą wykonują organizatorzy".

Marjan Kiepura urodził się w 1950 roku w Paryżu we Francji. Ukończył Juilliard School Preparatory Division, studiował u Jeaneane Dowisa, a następnie Menahema Presslera. Jego polskie korzenie sprawiły, że skupił się na muzyce Fryderyka Chopina, szczególnie na mazurkach (zarówno wczesnych, jak i późnych). Jest również autorem publikacji na temat polskiego kompozytora epoki romantyzmu.

Artysta koncertował w Stanach Zjednoczonych i Europie.  Najważniejsze wydarzenia, w którym uczestniczył to Międzynarodowy Festiwal Majowy w Wiesbaden w Niemczech; Londyńska Royal Festival Hall w Foyer Concert Series, Bibliotheque Polonaise w Paryżu, Jecklin Forum w Zurychu, Dartmouth College, MIT, Bruno Walter Hall w Lincoln Center, Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku i londyńskiej sali St. John's Smith Square .

Szczególnie dumny jest z koncertu w Operze Warszawskiej zorganizowanego ku czci ojca, tenora Jana Kiepury.

Debiutancki krążek Marjana Kiepury, recital chopinowski zatytułowany "Obrazy Ojczyzny", otrzymał kilkanaście znakomitych recenzji, w tym Amazon, American Record Guide, BBC Music Magazine, Pianist Magazine i czasopisma muzyczne w USA, Anglii, Holandii, Austrii oraz w Polsce. Drugą, ważną sferą działalności Marjana Kiepury i jego żony jest zachowanie dziedzictwa słynnych rodziców.

Marjan Kiepura mieszka z żoną Jane Knox-Kiepura w Littleton  w New Hampshire i Nowym Jorku.

 (MK) fot. aut, ilustracyjne, płyta Marjana KiepuryDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)