Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
12/12/2022 - 13:50

586 dni strachu. W Podegrodziu pokazali wyjątkowe zdjęcia z lat osiemdziesiątych

13 grudnia 2022 roku obchodzić będziemy 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Te wydarzenia na długo odcisnęły piętno na kartach polskiej historii. W Podegrodziu można zobaczyć wyjątkową wystawę na ten temat.

Już jutro – 13 grudnia – przeżywać będziemy kolejną, ważną rocznicę. Ważną dlatego, że stan wojenny był ceną, jaką przyszło Polakom zapłacić za wolność. Właśnie te trudne czasy są tematem wystawy, która pojawiła się w Podegrodziu przed budynkiem Biblioteki Gminnej oraz Muzeum Lachów Sądeckich (filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu).

Wystawa plenerowa nosi tytuł „Stan Wojenny 1981 – 1983”. – Jest to druga wystawa w Podegrodziu przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, z czego bardzo się cieszymy – zaznacza Sławomir Czop, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Zobacz również: W Gruzji, Kanadzie, Uzbekistanie, USA, a teraz w Podegrodziu. Zawitała do nas wyjątkowa wystawa [ZDJĘCIA]

Wystawa „Stan wojenny 1981 – 1983” jest instalacją wyjątkową. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

- Wystawa jest bardzo prosta w odbiorze. Zawiera dużo zdjęć opatrzonych komentarzami, które przekazują wiedzę o stanie wojennym – zauważa Masłowski. Taki sposób przedstawiania informacji jest atrakcyjny szczególnie dla osób młodych. – To wystawa skierowana przede wszystkim do młodzieży – potwierdza pracownik IPN.

Odbiorca dostaje więc sporą dawkę wiedzy o stanie wojennym, podzieloną na konkretne zagadnienia. Zdjęcia z tamtego okresu pozwalają młodym przenieść się w czasie do 1981 roku.

- Wystawa jest świetnym narzędziem edukacyjnym dla nauczycieli – dodaje Michał Masłowski. Wiedzę na temat wydarzeń sprzed 41 lat można uzupełnić dzięki materiałom na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa została przygotowana przez oddział IPN w Katowicach w poprzednim roku. Należy ona do serii wystaw elementarnych, czyli skupiających się na kwestiach podstawowych i ważnych dla społeczeństwa.

– W tym roku Podegrodzie jest pierwszym miejscem, gdzie prezentujemy wystawę – podkreśla nasz rozmówca. Sądeczanie mogą zobaczyć plenerową wystawę przy okazji przeżywania 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 9 grudnia. O funkcjonowaniu Solidarności w latach 1980 – 1981 i realiach stanów wojennego w aspekcie regionalnym dyskutowali Andrzej Szkaradek, działacz nowosądeckiej Solidarności, Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie oraz Marcin Kasprzycki, historyk, politolog i pracownik krakowskiego IPN.

- Wystawę plenerową w Podegrodziu będzie można oglądać do 28 lutego 2023 roku. Serdecznie zapraszamy – dodaje Sławomir Czop, dyrektor nowosądeckiego Muzeum Okręgowego.

Stan wojenny w liczbach – przejdź na następną stronę, żeby zobaczyć więcej. KLIKNIJ TUTAJ.

Wystawa, która przenosi nas w czasie. Stan wojenny 1981 - 1983




Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej dotycząca stanu wojennego została zaprezentowana w Podegrodziu. Znajdziecie ją przed budynkiem Biblioteki Gminnej i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. (Fot. SKS)






Dziękujemy za przesłanie błędu