Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/09/2014 - 13:25

65. rocznica śmierci ks. Gurgacza. Pomnik w Parku Jordana

W krakowskim Parku im. H. Jordana stanął pomnik kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej - ks. Władysława Gurgacza. Zostanie od odsłonięty podczas uroczystości organizowanej w niedzielę – 14 września. Do Krakowa pojedzie także grupa Sądeczan.
Uroczystość poświęcona pamięci kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych odbędzie się w plenerze parku i będzie składała się z dwóch części. O godz. 12. zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczył będzie ks. prałat płk. dr Stanisław Gulak, zaś homilię wygłosi ks. Henryk Michalak z Warszawy.

W oprawie uroczystości będą uczestniczyć 6. Brygada Powietrznodesantowa im. Stanisława F. Sosabowskiego, Delegacja Jednostki Wojskowej „Nil”, warta honorowa WP i harcerzy, poczty sztandarowe, kombatanci , Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego, Orkiestra Wojskowa i Chór Organum pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.

Po Mszy Świętej zostanie odsłonięty pomnik ks. Władysława Gurgacza dłuta ks. Roberta Kruczka. Jego fundatorem jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi.

Do Krakowa pojedzie grupa Sądeczan. Zorganizowany autokar, dzięki wsparciu finansowemu senatora Stanisława Koguta, wyjedzie z Nowego Sącza w niedzielę rano.

Jeszcze przed uroczystością w Parku Jordana, osoby ze specjalnym zaproszeniem, będą mogły wejść na teren Aresztu Śledczego w Krakowie przy ul Montelupich. To właśnie tutaj 14 września 1949 roku został wykonany wyrok śmierci na ks. Gurgaczu. 65 lat póżniej Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie przygotował uroczystość upamiętnienia rocznicy, a przede wszystkim kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich będzie miał miejsce apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod krzyżem zamontowanym na budynku dawnej piekarni, za którą po wojnie znajdowało się miejsce straceń. Miejsce to, nazywane „kurnikiem", było wówczas placem spacerowym.
Projekt krzyża upamiętniającego ofiary wykonał funkcjonariusz Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Wadowicach. Krzyż wykonali skazani z tego zakładu.
Z uwagi na specyfikę miejsca oraz zadania i obowiązki funkcjonariuszy SW, w uroczystości na terenie AŚ w Krakowie weźmie udział ograniczona liczba osób. Ma więc ona charakter zamknięty. Zakończy się ok. godziny 11.

***
Ks. Władysław Gurgacz (ur. w 1914 r. w Jabłonicy Polskiej k. Brzozowa) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947–1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską.

Aresztowany przez UB w Krakowie w 1948 roku, w pokazowym procesie, ks. Gurgacz został skazany na karę śmierci. Kapłan spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. Jego grób odnaleziono dopiero w latach 60-tych.
Ks. Władysław Gurgacz patronuje ulicom w Krynicy, Krakowie i w Nowym Sączu. Tu jego imię nosi także bursa jezuicka dla chłopców przy ul. Św. Ducha.

(KB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu