Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/03/2021 - 12:10

Apatyczni, zmęczeni, samotni. Nadchodzi pomoc uczniom, znękanym pandemią

Pandemia jeszcze się nie skończyła, a dzieci już żyją jak filmowe zombie. Są apatyczne, ciągle zmęczone, samotne, a nawiązywanie relacji międzyludzkich jest dla nich sporym problemem. Do tego doprowadziła nauka zdalna. Minister Czarnek zapowiada jednak, że za trzy tygodnie ruszy program wsparcia psychologicznego uczniów i nauczycieli. Jak eksperci będą pomagać dzieciom?

Nauka zdalna, Pixabay

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zapowiada wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Pomysł ministra to drugi z czterech zapowiadanych etapów pomocy dla dzieci i młodzieży po nauce zdalnej. Po trosce o kondycję fizyczną dzieci nadszedł czas na wsparcie w psychologicznym wymiarze.

Samotni i zmęczeni - psycholog o skutkach nauki zdalnej

Nauka zdalna wpływa negatywnie nie tylko na uczniów, również nauczyciele czują się przeciążeni zdalną pracą, rodzice z kolei nie wiedzą jak pomóc swoim pociechom. Przez zdalną naukę dzieci nie mają kontaktu ze swoimi rówieśnikami, całe dnie spędzają przed ekranami. To wpływa na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

- Podczas nauki zdalnej nastolatkowie ograniczają się do używania dwóch zmysłów: wzroku i słuchu. Część zmysłów jest przebodźcowana, a część niedostymulowana – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” psycholog Marta Kocęba-Ryś. Od ciągłego siedzenia przed ekranem dzieci zmagają się m.in. z bólem karku i kręgosłupa. Fizyczne skutki to jednak wierzchołek góry lodowej problemów uczniów.

Całość rozmowy z psychologiem znajdziesz tutaj: Więźniowie we własnych domach. Co zrobić z nastolatkiem w trakcie ferii?

Nauka zdalna sprawia, że uczniowie stają się apatyczni, zmęczeni, mają obniżone samopoczucie oraz trudności w nawiązywaniu relacji. – Już wcześniej dzieci miały ogromny problem z budowaniem relacji społecznych. Każdy zamykał się w swoim domu, a teraz przez pandemię problem ten jeszcze się pogłębił – tłumaczyła Marta Kocęba-Ryś. Zdalna nauka i izolacja może zdemolować psychikę nastolatków. - Wyjście do ludzi, czyli zupełnie nowa, niecodzienna sytuacja, może generować lęk, który przełoży się na funkcjonowanie ciała. U nastolatków mogą też pojawić się zaburzenia lękowo-depresyjne.

Jak Ministerstwo Edukacji i Nauki chce pomóc dzieciom?

Podczas czwartkowej konferencji minister Czarnek pogrupował problemy z nauką zdalną na cztery części:

  • Pogorszenie samopoczucia uczniów i trudności w nauce;
  • Zaburzenie nastroju, zespół depresyjny;
  • Nadużywanie mediów elektronicznych
  • Przeciążenie nauczycieli edukacją zdalną.

Minister zwracał uwagę na to, że praca w trybie zdalnym jest dla nauczycieli bardziej uciążliwa. Nowy program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego będzie podzielony na trzy etapy. W pierwszym z nich badacze z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z przedstawicielami Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie zdiagnozują problemy uczniów. Dzieci i młodzież zostaną podzieleni na grupy o różnym nasileniu problemów:

  • Grupa o wysokim nasileniu problemów psychicznych: ma zostać objęta pomocą psychologiczną i monitoringiem.
  • Grupa o umiarkowanym ryzyku: ma być objęta programami psychologicznymi, zakładającymi wczesną interwencję oraz działania profilaktyczne.
  • Grupa o niskim nasileniu zachowań problemowych: uczniowie z tej grupy zostanę objęci działaniami wychowawczymi i profilaktyką uniwersalną, która ma wzmocnić ich w trudnych warunkach nauki.

Nauka zdalna, Pixabay

Co o edukacji zdalnej mówi Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak? Odpowiedź znajdziesz tutaj: Rzecznik Praw Dziecka odwiedził najlepszych uczniów z Chełmca

W badaniach weźmie udział 1200 placówek (szkoły średnie i podstawowe) z całej Polski. Ministerstwo zakłada, że badania wyniosą 100 tysięcy godzin, na czym skorzystają uczniowie z wybranych placówek. Specjaliści mają też na bieżąco pomagać dzieciom i młodzieży nawiązywać relacje z rówieśnikami.

W drugim etapie, eksperci opracują model wsparcia i przeprowadzą szkolenia wśród nauczycieli na temat tego, jak dostrzegać niepokojące objawy i jak pomóc młodzieży. W ramach programu mają się też odbyć konsultacje z rodzicami. Trzeci etap zakłada pomoc specjalistyczną.

W programie wsparcia psychologicznego na razie brakuje konkretów, a Przemysław Czarnek zapowiada, że badania wystartują już w kwietniu. W tym roku na pilotażowe badania Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 milionów złotych. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu