Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
16/08/2019 - 12:20

Astor Piazzolla-Tango Nuevo, opera „Pimpinone” na Festiwalu Jana Kiepury

We czwartek, 15 sierpnia w ramach 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, melomani przenieśli się do gorącej Argentyny, za sprawą Beaty Szałwińskiej i jej autorskiego projektu Astor Piazzolla - Tango Nuevo - Beata Szałwińska’s Aconcagua Project. Natomiast na scenie plenerowej publiczność wysłuchała operę komiczną „Pimpinone” Georga Philippa Telemanna wystawioną przez Krakowską Operę Kameralną.

Beata Szałwińska jest polską pianistką, mieszkająca w Luksemburgu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie oraz École Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu, gdzie studiowała jako stypendystka rządu francuskiego. Jest profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Luksemburgu.

Oprócz repertuaru klasycznego gra w kwintecie Aconcagua specjalizującym się  w tangu, między innymi z repertuaru Astora Piazzolli.

-Moim wielkim marzeniem było zagranie „Aconcagua concerto” Astora Piazzolli. Utwór został specjalnie dla mnie zaaranżowany na fortepian solo i sekstet. W oryginale koncert jest napisany na bandoneon i orkiestrę. -wyznaje Beata Szałwińska- Gdy po raz pierwszy usłyszałam ten koncert, poczułam i miałam w sobie wewnętrzne przekonanie, że mógłby on wspaniale brzmieć również na fortepianie. Zarejestrowanie tego utworu jest również bardzo dobrą okazja do zaprezentowania szerszej publiczności, unikalnego stylu kompozytora, który w niezwykły sposób łączył różne style muzyczne: folklor, jazz, muzykę popularną, jak i klasyczną. 

Artystce towarzyszył wspaniały zespół specjalizujący się w muzyce Astora Piazzoli i tangu argentyńskim, w składzie: Anthony Millet, Damien Pardoen, Fabian Perdichizzi, Emilio Vicente Argento, Benoit Legot, Thibault Momper, Thomas Fougueray.

Tańczyli  LenkaJan Klimentowie.

Wcześniej, na scenie plenerowej licznie zgromadzona publiczność zobaczyła i wysłuchała operę komiczną „Pimpinone” Georga Philippa Telemanna wystawioną przez Krakowską Operę Kameralną.

Kompozytor zaliczany jest do czołówki kompozytorów przełomu XVII i XVIII wieku.  Dawniej  przeceniany, dziś niedoceniany.  Pozostawił po sobie m.in.:  50 oper, w tym tę właśnie, najbardziej znaną operę komiczną "Pimpinone".

Vespetta (mała osa) okręca sobie wokół palca tytułowego bohatera, zamożnego, acz fajtłapowatego. Ze słodkiej osóbki - tuż po ślubie - przeistacza się w jędzę. Pimpinone szukał służącej, która zdjęłaby się jego domem, a znalazł żonę, próbującą nim dyrygować.

W partii Pimpinone wystąpili: Klaudiusz Leśniak (baryton), Piotr Pasek (aktor), natomiast Vespetty: kryniczanka Paulina Rogóż ( sopran), Emilia Żurek (sopran) oraz aktorki: Magdalena Malik i Maria Pasek.

Organizatorem 53. Festiwalu im. Jana Kiepury są: Urząd Miasta i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Patronat medialny: Sądeczanin

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020