Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
17/09/2021 - 11:35

Biskup Stanisław Salaterski poświęcił sztandar szkoły w Michalczowej

W niedzielę, 12 września, podczas uroczystej sumy, bp Stanisław Salaterski, w obecności proboszcza parafii ks. Damiana Kostrzewy i ks. rodaka Mariana Cięciwy, poświęcił sztandar szkoły im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się w dniu beatyfikacji patrona szkoły.

Szkolny sztandar, który został poświęcony przez biskupa Stanisława Salaterskiego, przedstawia jeden z symboli polskości – białego orła w koronie, wokół którego zostało wyhaftowane znaczące hasło: ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po drugiej stronie widnieje postać błogosławionego patrona szkoły w Michalczowej, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Bądźcie jak orły, które szybują wysoko, w wolności ducha, mocą dziedzictwa minionych pokoleń, wiary przekazanej przez rodziców, wiedzy i wzorców przekazanych wam przez nauczycieli i wychowawców - mówił pod adresem uczniów szkoły bp Salaterski podkreślając, że pochodzący z Zuzeli błogosławiony kard. Stefan Wyszyński wywodził się z rodziny o rolniczych korzeniach i był synem organisty. 

- Bóg działa w codzienności naszego życia, w naszym tu i teraz, które może się stać trampoliną do nieba, jeśli z wiarą i miłością przyjmiemy Bożą wolę i będziemy ją wypełniać  swoim życiem. Z kolei programem naszego życia może się stać dziesięć wskazań Społecznej Krucjaty Miłości, które w opisowy sposób tłumaczą Boże przykazania na język współczesnych katolików i Polaków – podsumował biskup.

Czytaj też: Dożynki w Łososinie Dolnej. Mieszkańcy biesiadowali aż do północy

Co ciekawe, sztandar został zaprojektowany przez nauczycielkę szkoły w Michalczowej, Jadwigę Kocoń, a wykonany został ręcznie przez Dorotę Rak z Chodorowej (okolice Grybowa). Fundatorami sztandaru są rodzice uczniów oraz indywidualni sponsorzy.

Dyrektor szkoły podstawowej podkreślił, że kardynał Stefan Wyszyński stale jest obecny w szkolnych murach i uczniowskiej społeczności, o czym w szczególności przypomina popiersie wykonane przez lokalnego artystę, rzeźbiarza Mariana Pajora. – Planujemy wycieczki do miejsc związanych z życiem i działalnością naszego patrona – podkreślił podczas uroczystości Stanisław Zelek. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Łososina Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu