Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
26/03/2020 - 10:55

Biskup tarnowski podjął kolejną decyzję. Drzwi kościołów jednak zostaną otwarte

Z każdym dniem liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie. W Polsce testy laboratoryjne dały pozytywny wynik u 1085 pacjentów. Niestety 15 było w bardzo ciężkim stanie. Ich życia nie udało się uratować. Sytuacja z każdą kolejną godziną staje coraz bardziej dramatyczna. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, polski rząd a w ślad za nim Episkopat Polski wprowadził wiele ograniczeń. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że te decyzje co chwile się zmieniają.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że biskup tarnowski Andrzej Jeż podjął decyzję, że wszystkie msze święte będą sprawowane przy zamkniętych drzwiach, bez udziału wiernych świeckich. Wczoraj jednak wydał notę, w której zmienił swoją decyzję i wyraził zgodę na to, aby w każdej mszy i innych nabożeństwach mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc sprawujących posługę.

- Oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk) mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio proboszczowi miejsca. Dotyczy to także mszy św. żałobnej w dniu pogrzebu bez udziału ciała zmarłego – czytamy na oficjalnej stronie diecezji tarnowskiej.

Zobacz też Sądeckie kościoły zamknięte dla wiernych. A co ze spowiedzią i pogrzebami?

Bp Andrzej Jeż podjął decyzję, że kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż pięć osób równocześnie.

- W obecnej sytuacji – odpowiadając na apel władz państwowych – raz jeszcze gorąco proszę wszystkich wiernych o pozostanie w domach i łączenie się na sposób duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych kościołach – apeluje bp Andrzej Jeż.

RG [email protected], Fot. R. GajewskiDziękujemy za przesłanie błędu