Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
06/06/2021 - 13:45

Chełmiec: która podstawówka w gminie jest najlepsza?

Tegoroczni ósmoklasiści na wynik egzaminów podsumowujących naukę w podstawówce muszą zaczekać jeszcze kilka tygodni. A my korzystając z raportu o stanie gminy Chełmiec przypominamy, jak tutejsze dzieciaki wypadły na tle kolegów z innych gmin naszego powiatu, województwa i kraju. Przy okazji wskazujemy szkołę, która tu wypadła najlepiej. Informacje nie są zbyt optymistyczne, ale trzymamy kciuki, że w tym roku będzie zdecydowanie lepiej.

Zacznijmy od tego, że na terenie gminy Chełmiec jest 30 września 2020 ogólna liczba uczniów w szkołach z terenu gminy Chełmiec wynosiła 3353 - 447 z oddziałów przedszkolnych i 2906 dzieci w szkołach podstawowych. Liczba oddziałów w szkołach sięgnęła 186, z czego 20 oddziałów to oddziały przedszkolne a 165 to oddziały w szkołach podstawowych.

Teraz kilka słów o finansach. - (...) średni koszt ze wszystkich szkół w przeliczeniu na jednego ucznia wyniósł 11 408,71. Najwyższy koszt funkcjonowania szkoły w przeliczeniu na jednego ucznia był w SP Krasne Potockie i wyniósł 16 532,22 zł a najniższy w SP Biczyce Dolne i wyniósł 9 149,55zł - czytamy w raporcie o stanie gminy za 2020 rok.

Teraz najważniejsza informacja, czyli jak wypadli uczniowie z chełmieckich szkół podczas tego egzaminu w poprzednim roku w odniesieniu do placówek w skali powiatu, województwa i kraju? Obrazuje to tabela powyżej a w raporcie o stanie gminy Chełmiec czytamy:

- Z porównania wynika, iż uczniowie naszych szkół z egzaminu z matematyki osiągnęli średni wynik równy wynikom jakie osiągnęli uczniowie w całym kraju i powiecie nowosądeckim. Najtrudniejszy dla naszych uczniów okazał się egzamin z języka nowożytnego. Za rozwiązanie zadań z języka angielskiego, uzyskali średnio 50 procent punktów, co stawia ich poniżej średniej krajowej i województwa małopolskiego.

Nie brzmi to zbyt optymistycznie. Teraz porównajmy z kolei wyniki ze wszystkich 14 chełmieckich podstawówek i tu będziemy się posiłkować tabelą przygotowaną na potrzeby raportu o stanie gminy. Tytułem wyjaśnienia - zestawienie zrobione jest w oparciu o tzw. staniny. To termin z dziedziny oświaty a skala staninowa umożliwia porównywanie średnich wyników szkół.

Stanin od 1 do 3 oznacza wynik niski, stanin od 4 do 6 – wynik średni, a stanin 7 – 9 oznacza wynik wysoki.

- Najwyższy wynik w gminie z egzaminu z matematyki osiągnęła Szkoła Podstawowa w Librantowej, która uzyskała stanin 8 w dziewięciostopniowej skali, a także Szkoła Podstawowa w Januszowej (7 stanin). Z językiem angielskim najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej w Januszowej osiągając 7 stanin - podsumowują wyniki autorzy zestawienia. ([email protected] Fot.: raport o stanie gminy Chełmiec, archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu