Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
15/05/2020 - 10:15

Chirurg Michał Nowakowski: medycyna na dystans może okazać się lepsza?

Zdalna porada lekarska jeszcze niedawno budziła niechęć i była niezgodna z prawem, a już niedługo będzie nie tylko akceptowalna, ale wręcz pożądana. Niezwykle trudno będzie ponownie "zmusić" pacjenta do przyjścia po receptę czy zwolnienie. To znaczy, że czeka nas rewolucja?

- Skoro ruszyły konsultacje online i analiza danych, to może też uda się zdalnie przeprowadzić triage (ocenę wstępną)? Może nie lekarz, tylko wyszkolony pracownik medyczny albo nawet czat-bot, telefonicznie ustali wskazania do dalszych działań nie tylko w przypadku pogotowia ratunkowego? To by uwolniło ogromne zasoby w systemie i poprawiło znacznie jakość opieki. Być może pandemia da na to społeczne przyzwolenie – twierdzi Michał Nowakowski, chirurg, nauczyciel akademicki i naukowiec, a jednocześnie pracownik jednego ze szpitali COVID-19 i absolwent Leadership Academy for Poland - apolitycznej i bezstronnej inicjatywy edukacyjnej na rzecz rozwoju dobrego przywództwa w Polsce i na świecie.

- W czasach pandemii papier jako potencjalne medium infekcji zaczyna być wrogiem, a nie najważniejszym elementem systemu. Elektroniczne systemy dokumentacji, podpis elektroniczny, elektroniczne zlecenia na badania czy konsultacje, potwierdzanie zleceń sygnaturą głosową lub inną formą bezdotykową, zyskają duże znacznie.

Czytaj także: Andrzej Kuśmierz: kryzys pokazał, kto pływa bez majtek

Przez pandemię zmieni się praca medyków na zawsze. Pozwoli im skupić się na leczeniu, dzięki temu nie będą grzęznąć w procedurach i sprawozdawczości, które dziś już widzimy, że mogę być prostsze lub robione innymi rękami.

Już niedługo system opieki medycznej będzie znacznie bardziej na dystans, znacznie bardziej elektroniczny i znacznie bardziej efektywny przez nie tylko gromadzenie, ale również użycie ogromnych ilości danych i mocy komputerów. Czy będzie przez to mniej ludzki?

Chirurg Michał Nowakowski od lat jest zaangażowany w zmienianie polskiej edukacji medycznej i systemów opieki zdrowotnej. Co sądzi o najbliższej przyszłości i dlaczego patrzy na nią w kategoriach rewolucji? Przemyślenia naszego eksperta są dostępne w majowym "Sądeczaninie" Aby kupić go w promocyjnej cenie wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu!

Chcesz kupić miesięcznik stacjonarnie? Na terenie Nowego Sącza gazeta jest dostępna w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)