Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
23/12/2020 - 12:10

Cieniawa kapliczkami malowana. Dzięki tej książce poznasz je wszystkie

Książka autorstwa Ireny Miczołek i Łukasza Poręby „Cieniawa kapliczkami malowana”, przedstawia historię wszystkich tego typu obiektów sakralnych znajdujących się w podgrybowskiej wsi. Całość opatrzona jest pięknymi fotografiami i niezwykłymi historiami związanymi z każdym takim miejscem. Warto zatem zajrzeć do środka...

Irena Miczołek (Prezes SKT Sądeczanin oddział Grybów) i Łukasz Poręba zapraszają do podróży po zabytkach sakralnych. W swojej książce „Cieniawa kapliczkami malowana”, autorzy przybliżają nam historię lokalnych kapliczek. Możemy się dowiedzieć kiedy powstały, co przedstawiają, gdzie się znajdują oraz dlaczego zostały wybudowane.

Zobacz także: Od małej gałązki, do potężnego drzewa. Tak w Cieniawie pielęgnuje się tradycję

- Cisza, spokojne życie wiejskie, pagórki, lasy, potoki, miody, zboża, jabłka prosto z drzewa, czysta zdrowa woda. Walory ziemi, w której znajdziesz cząstkę siebie. Nie można wyśnić lepszej scenerii. Wyrusz i zostaw swój etnoślad na łonie natury w zakątkach Ziemi Grybowskiej – czytamy w słowie od autorów.

Wędrując po najpiękniejszych zakątkach gminy Grybów, nie sposób nie zwrócić uwagi na historię wiosek, zapisaną w barwnych, przydrożnych kapliczkach, stanowiących jedno z największych i najcenniejszych bogactw kultury naszego regionu – dodaje we wstępie Jacek Migacz, Wójt gminy Grybów.

Zobacz także: W Cieniawie znaleźli krzyż wyrzeźbiony w środku drzewa. Ma 60 lat!

Łącznie ukazane są 54 kapliczki. Każda inna, z każdą wiąże się niezwykła historia. Całość opatrzona jest pięknymi fotografiami. Autorem tekstów jest Irena Miczołek, zdjęcia wykonał natomiast Łukasz Poręba. Obraz znajdujący się na okładce stworzyła Klaudia Szczygieł. (MP), fot.: MPDziękujemy za przesłanie błędu