Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
17/01/2014 - 11:29

Co słychać w ulu zimą - wycieczka do pasieki i spotkanie z pszczelarzem

Wybór przyszłego zawodu przez ucznia jest bardzo trudnym, a jednocześnie bardzo ważnym zadaniem, bowiem decyduje o jego przyszłym życiu. Trafnie wybrany zawód to zadowolenie z pracy i radość z możliwości wykonywania zadań, które są dla człowieka ważne i pozwalają mu na samorealizację.
W Zespole Szkół w Koniuszowej systematycznie podejmuje się różnorodne działania w tym aspekcie. I to nie tylko w gimnazjum, ale także w szkole podstawowej.
I tak z ostatnich można wymienić zorganizowaną przez Marię Rolę wycieczkę do pasieki i spotkanie z pszczelarzem, w którym wzięli udział uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Gagora. Klasa I, w ramach edukacji przyrodniczej, brała już udział w zajęciach na temat życia pszczół i pszczelej rodziny. W trakcie lekcji dzieci dowiedziały się z czego i w jaki sposób powstaje miód i jakie są jego wartości odżywcze, które pszczoły zbierają nektar i pyłek oraz noszą je do ula.
Na zakończenie tego bloku tematycznego - 14 stycznia, dzieci odbyły pieszą wycieczkę do pasieki znajdującej się w Koniuszowej. Tam spotkały się z pszczelarzem, który opowiedział im wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół, odpowiadał także na wiele pytań najmłodszych. Podczas tego spotkania dzieci miały okazję zobaczyć ule z bliska i przekonać się (przykładając ucho do ula), czy słychać brzęczenie pszczół. Zobaczyły plastry, których mogły dotknąć, ramki i maszynę, do których wędrują plastry, aby potem uzyskać z nich miód. Pierwszaki miały okazję założyć na głowę kapelusze pszczelarza, poznały różne gatunki miodu, a na zakończenie spotkania wzięły udział w degustacji tego produktu, który bardzo im smakował.
- Już w najmłodszych klasach staramy się przedstawiać uczniom różne zawody i profesje, tak aby powoli mogli ukierunkowywać swoje zainteresowania – mówi dyrektor szkoły Jarosław Gliński. - Spotkanie z pszczelarzem w pasiece bardzo dobrze wpisuje się w ten program. Uczniowie byli zadowoleni, tym bardziej że nie obyło się tradycyjnego miodowego poczęstunku.

Maria Rola – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnejDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe