Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
20/11/2019 - 13:20

Czy opłaca się być twórcą ludowym? Kto płaci niższe podatki

Sądecczyzna jest regionem o bogatej kulturze ludowej. A dzięki ludziom, którzy – czerpiąc ze skarbca regionalnych tradycji - tworzą oryginalne i indywidualne dzieła, możemy wciąż cieszyć się żywą kulturą lokalną. Poza tym jest też rzecz prozaiczna - pieniądze.


Twórców ludowych obowiązuje podatek dochodowy w wysokości 9 proc. Jeszcze dwa lata temu w zasadzie każdy mógł skorzystać z ulgi podatkowej, nawet jeśli nie miał za wiele wspólnego z twórczością folklorystyczną. Obecna ustawa mówi m.in., że ów podatek obejmuje tylko i wyłącznie osoby posiadające status twórcy ludowego, który nie tak łatwo otrzymać. 

Jesteś twórcą ludowym? Sprzedawaj! Wstaw swe prace na ogloszenia.sadeczanin.info

Aby dołączyć do grona twórców ludowych należy przejść weryfikację przeprowadzaną przez STL (Stowarzyszenie Twórców Ludowych) oraz Fundację Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej. Pod uwagę brany jest dorobek kandydata, jego udział w konkursach, wystawach, konferencjach, czy wykonane przez niego prace. Wszystko to oceniane jest pod względem zgodności z tradycją regionu.

Jak mówi "Sądeczaninowi" Magdalena Cięciwa, wiceprezes zarządu głównego STL, liczy się przede wszystkim aktywność. Już od najmłodszych lat trzeba brać udział w konkursach, wystawach. Dzięki temu można zostać docenionym. Dobrze jest też, jeśli przekaz umiejętności i wiedzy ma charakter pokoleniowy. Jeśli dzieci uczą się od swoich rodziców czy dziadków - dodaje. 

Oprócz tego dorobek każdej osoby ubiegającej się o status twórcy ludowego jest badany i oceniany przez etnografa oraz opiekuna regionalnego STL. Korzyści płynących z uzyskania statusu jest wiele. Status twórcy ludowego ma swoją wartość symboliczną.

Pozytywne przejście weryfikacji nie jest procesem łatwym, ale ci, którzy przez nią przebrną, mają szansę realnie przyczynić się do popularyzacji  folkloru, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. Produkty folklorystyczne cieszą się dzisiaj ogromnym powodzeniem, a bycie artystą ludowym jest powodem do dumy. 

Dorota Kudyba, fot. Magdalena Cięciwa

Czy opłaca się być twórcą ludowym?




Sądecczyzna jest regionem o bogatej kulturze ludowej. W dobie globalizacji ma to szczególne znaczenie. Coraz częściej powraca się dziś przecież do korzeni i promuje się działania na rzecz dziedzictwa kulturowego. Dzięki ludziom, którzy – czerpiąc ze skarbca regionalnych tradycji - tworzą oryginalne i indywidualne dzieła, możemy wciąż cieszyć się żywą kulturą lokalną. Czy jednak każdy może być artystą i czy bycie twórcą ludowym w dzisiejszych czasach może łączyć się z prestiżem i przynieść realne korzyści materialne?






Dziękujemy za przesłanie błędu