Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/11/2022 - 11:35

Czy papież Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? Biskupi tłumaczą

Pierwszy poważny sygnał o przestępstwach seksualnych w Kościele dotarł do Polaka papieża w 1985 roku. Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii wśród duchownych? Biskupi Episkopatu Polski zabierają głos w tej sprawie.

W niedzielnym komunikacie arcybiskup Stanisław Gądecki zachęcał katolików do zapoznania się ze stanowiskiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Co znajdziemy w tym dokumencie?

Biskupi Episkopatu Polski wspominają o nagonce medialnej na postać świętego Jana Pawła II. Coraz częściej papieżowi zarzuca się bierność, a nawet ukrywanie problemu pedofilii i wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

- Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W  konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka – uważają biskupi.

Powodem takiego ataku ma być nauczanie Jana Pawła II – wyrażone w encyklice „Redemptor hominis” czy „Veritatis splendor”. To nauczanie, które nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

- W tej sytuacji uczciwe szukanie prawdy i dawanie jej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Spojrzenie na działania Jana Pawła II powinno uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył – czytamy w komunikacie.

Biskupi wspominają m.in. o rewolucji kulturowej 1968 roku. Głoszono wtedy, że wszystko ma taką samą wartość – dobro i zło, prawda i kłamstwo, piękno i brzydota. Pojawiające się dziś ideologie mają czerpać z kulturowej rewolucji lat 60.

- Podważają one chrześcijańską antropologię, której podstawową prawdą jest stworzenie człowieka przez Boga, jako kobietę i mężczyznę, na Jego obraz i podobieństwo. W sposób oczywisty walka z chrześcijańską wizją człowieka łączy się z próbami podważania wielkiego autorytetu, jakim na całym świecie cieszy się św. Jan Paweł II, który z ogromną mocą głosił tę wizję na wszystkich współczesnych mu areopagach – piszą biskupi Episkopatu Polski.

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przywołuje również „konsekwentne działania” podejmowane przez Jana Pawła II w kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich (podkreślenia - red.):

1. Już w początkach pontyfikatu w wprowadzonym przez Jana Pawła II w 1983 roku nowym „Kodeksie Prawa Kanonicznego” jednoznacznie zobligowano przełożonych kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru, będących sprawcami wykorzystania seksualnego małoletnich, nie wyłączając wydalenia ich ze stanu duchownego.

W 1992 roku Jan Paweł II ogłosił „Katechizm Kościoła Katolickiego”, który w artykule 2389 stwierdza, że „nadużycia seksualne popełniane przez dorosłych na dzieciach lub młodzieży powierzonych ich opiece” są grzechem, będącym „jednocześnie gorszącym zamachem na integralność fizyczną i moralną młodych, którzy będą nosić jego piętno przez całe życie, oraz pogwałceniem odpowiedzialności wychowawczej”.

Biskupi wspominają o pierwszej sytuacji, kiedy do Jana Pawła II doszły sygnały o przestępstwach seksualnych popełnianych przez duchownych. Wspominają również, które kościoły były szczególnie uwikłane w to przestępstwo.

W dalszej części dokumentu można przeczytać, jak Jan Paweł II chciał karać za przemoc seksualną wobec małoletnich oraz kiedy zorientował się, że pedofilia w Kościele jest problemem globalnym. Czytaj dalej na kolejnej stronie.







Dziękujemy za przesłanie błędu