Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
23/07/2021 - 11:05

Czy studenci wrócą jesienią na uczelnie? Sprawdź co przewiduje Ministerstwo

Już teraz pojawiają się komunikaty, że do Polski zbliża się kolejna fala koronowirusa, w związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje jak może wyglądać powrót studentów na uczelnie w roku akademickim 2021/2022.

 Ostateczne działania będą uwarunkowane dynamiką zachorowań na COVID - 19, oraz decyzją rządu. W sytuacji zagrożenia epidemicznego Ministerstwo Edukacji i Nauki nie wyklucza wprowadzenia nauki hybrydowej, a w wyjątkowych przypadkach również powrotu do edukacji zdalnej. 

W połowie sierpnia zaplanowane jest uchylenie rozporządzenia dotyczącego czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wraz z jego uchyleniem zostanie przywrócona możliwość przeprowadzania ocen uczelni akademickich, oraz  zachowanie ważności legitymacji studenckich, doktoranckich i służbowych nauczycieli akademickich.

Legitymacje, o których mowa od połowy sierpnia pozostaną ważne do połowy października. Oznacza to, że w pierwszej połowie października osoby posiadające ten dokument powinny osobiście pojawić się w uczelni, aby przedłużyć jego ważność. Zobacz też: Jak PWSZ zachęcała studentów do szczepień na COVID - 19

Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi o możliwości wykorzystywania metod i technik kształcenia na odległość do części zajęć, które są objęte programem studiów. Dzięki temu można uzyskać takie same bądź lepsze efekty swojej pracy.

Zajęcia hybrydowe lub zdalne powinny być prowadzone przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, aby ułatwić komunikację między studentami, a osobami prowadzącymi zajęcia. Istotnym faktem jest to, że prowadzenie tego typu zajęć może być realizowane tylko wtedy, kiedy pozwala na to program studiów na danym kierunku.

Szczegółowe wymagania związane z prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zostały określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów. (oprac. Aleksandra Kulig, fot. ES/KS)Dziękujemy za przesłanie błędu