Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/07/2021 - 22:25

Czyje są kostiumy baletnic? Krynickiego Centrum Kultury czy rodziców?

Absolutoryjna sesja rady miasta Krynicy odbyła się z udziałem mieszkańców, którzy mogli zadawać burmistrzowi pytania. Wśród poruszonych tematów była sprawa strojów baletowych i to, do kogo należą.


W 2019 roku większość tancerek odeszła z Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” po tym, jak z pracy została zwolniona jego choreografka i opiekunka Małgorzata Malczak. Na sesji jedna z mam byłych tancerek zadawała pytania:

- Zespół Miniatury składa się obecnie z czterech dziewczynek, a do prowadzenia zajęć zaangażowane są dwie osoby. Na jakich warunkach są zatrudnione i jakie koszty generuje ich zatrudnienie?

Proszę o wytłumaczenie, dlaczego dwa lata wcześniej przy udziale 50 dziewczynek, pani Malczak pracowała na 3/5 etatu i wspomnę, że w skandaliczny sposób została zwolniona, co skończyło się w sadzie pracy oraz wypłaceniem stosownych, zasądzonych odszkodowań z budżetu gminy, gdyż ostatecznie Centrum Kultury jest dofinansowane ze środków budżetu czyli nas mieszkańców-podatników. (...)

                                     

- Pomimo wszelkich starań ze strony rodziców dziewcząt byłych już „Miniatur”, spotkań z panem, spotkań z panią Dudycz, spotkań z radnymi, do tej pory nie zostały zwrócone stroje, suknie, garderoba, ozdoby, które są własnością rodziców. Niedopuszczalne jest, aby niewłaściwe zarządzane Centrum Kultury doprowadziło do przejęcia cudzej własności, bez naszej zgody. (...) Czy wszystkie niewygodne dla pana sprawy muszą znaleźć finał w sądzie czy prokuraturze? - zakończyła swoje trzyminutowe wystąpienie mama jednej z tancerek. 

Burmistrz Piotr Ryba stwierdził, że w Zespole Tańca Artystycznego „Miniatury” tańczy obecnie szesnaścioro dzieci. Jeśli chodzi o zwolnienie choreografki to nie ingeruje w stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, bo nie ma takiej władzy i to sąd rozstrzygnął, jak ten stosunek został zakończony. Dodał, że nikt nikogo nie zmuszał do odejścia z zespołu „Miniatury” i drzwi są dla dzieci otwarte.

W sprawie kostiumów zażądał przekazania dokumentów, spisu inwentarza, faktur. Jak powiedział, 95 proc. strojów jest na stanie inwentarzowym Centrum Kultury albo znaleziono faktury. Od strony formalno-księgowej nie ma podstaw do żądania zwrotu kostiumów.

Podsumowując powiedział, że Centrum Kultury jest otwarte na to, aby te stroje wypożyczać Studiu Baletowemu im. Władysława Szlęka. Burmistrz stwierdził, że „Miniatury” nadal działają, jest najmłodsza grupa. Przyznał, że konieczne są lata, aby zespół odbudować.

Ponad 35 lat temu wybitny tancerz Władysław Szlęk założył w Krynicy-Zdroju zespół baletowy. Od tego czasu setki dzieci rozwijają swoją miłość do tańca i realizują marzenia o występach na wielkich scenach Polski i świata. (MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu