Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
01/07/2015 - 08:07

Debiutancki album fotograficzny Janusza Wańczyka

Znany sądecki fotograf Janusz Wańczyk oraz Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu zapraszają 3 lipca (piątek) o godz. 17.30 na wernisaż wystawy fotografii oraz promocję albumu „Sądecczyzna Bliska i Daleka”. Wysmakowane edytorsko wydawnictwo zawiera przepiękne zdjęcia z Sądecczyzny.
Janusz Wańczyk, rodowity sądeczanin, z wykształcenia inżynier elektryk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Od kilkunastu lat pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych i samochodowych w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Wysmakowany edytorsko album fotograficzny jest debiutem książkowym.

Pasjonat górskich krajobrazów, mglistych porannych klimatów i niecodziennych zjawisk natury. Poranne wędrowanie ukazuje mu świat nierealnie piękny, magiczny. Tą ulotną chwilą chce podzielić się ze wszystkimi.

Fotografuje od dzieciństwa, jednak prezentację swoich fotografii rozpoczął od wygranego konkursu w sądeckim PTTK w 2003 r. Obecnie posługuje się dwoma lustrzankami: Pentax K20d i Nikon D5100.

Przepięknie wydany album fotograficzny podzielony na jest na cztery części według pór roku. Zawiera on 220 fotografii, głównie z Sądecczyzny, ale też autor zamieścił w nim migawki z Gorców, Małych Pienin i Beskidu Wyspowego. Zdjęcia są ułożone tematycznie, a duże wrażenie robią makrofotografie kwiatów i owadów. Mistrzostwo fotograf osiągnął w malarskich zdjęciach z Niskowej i Pogórza Rożnowskiego.

- Moje ulubione „miejscówki” do fotografowania to Wola Krogulecka, Piwowarówka, Wysoki Wierch w Małych Pieninach, a także Pogórze Rożnowskie, a zwłaszcza Miłkowa, Sienna i Wola Krogulecka - mówi Janusz Wańczyk. - Fotografuję najczęściej bardzo wcześnie rano i wieczorem o „złotej godzinie”. Od dóch lat fascynują mnie górskie rośliny, które fotografuję i rozpoznaję.
...


Autor był laureatem licznych konkursów fotograficznych: w sądeckim PTTK: 2003 – „Osobliwości natury Beskidu Sądeckiego” – pierwsze miejsce, 2004 – „Kapliczki i krzyże Beskidu Sądeckiego” – pierwsze miejsce, 2005 – „Architektura drewniana Sądecczyzny na tle gór” – pierwsze miejsce, 2007 – „Pory roku w Beskidzie Sądeckim” – drugie miejsce i 2009 – „Ludzie w Beskidzie Sądeckim” – pierwsze miejsce.

W tarnowskim PTTK,2006 – „Ginące zawody” – drugie miejsce. W Nowosądeckim Starostwie Powiatowym, 2006 – „Rzeki i potoki Sądecczyzny” – wyróżnienie. W Nowosądeckim Muzeum, konkurs „Skarby Małopolski”,2006 – wyróżnienie Stanisława Markowskiego, przewodniczącego Jury,
2007 – „Pałace i dworki Małopolski” – pierwsze miejsce2008 – „Klimaty małopolskich miasteczek” – wyróżnienie, 2011 – „Drewniana architektura uzdrowisk” – wyróżnienie w miesięczniku „Digital – Foto Video”,2007 – „Geometryczny świat” – pierwsze miejsce,2011- „Piękna Polska” - pierwsze miejsce w Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie,2010 – „Szlak architektury drewnianej w Małopolsce” – pierwsze miejsce.

Od marca 2006 r. Janusz Wańczyk należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, został odznaczony Srebrnym Jabłkiem Sądeckim przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Zdjęcia autora wystawy były publikowane w polskim i brytyjskim wydaniu magazynu „Digital – Photo Video”.
Wystawy: w galerii Miniaturka w Grybowie,- „Góry moja pasja” prezentowana w marcu 2005 r.

W galerii MDK w Nowym Sączu:- „Góry moja pasja” – w kwietniu 2006 r.,- „Osobliwości natury” w maju 2007 r. - „…Gdy dzień się budzi…” w kwietniu 2008 r.,- „Gdy budzi się i gaśnie dzień” w maju 2011 r.

(Rob)
Fot. Rob
 


Dziękujemy za przesłanie błędu