Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/10/2016 - 14:10

Demon teatru, czyli mniejsza o to [zdjęcia]

Kim jest aktor? Jaka jest rola reżysera podczas powstającego przedstawienia, a przede wszystkim, jak znaleźć sens sztuki, gdy go najzwyczajniej nie ma? To kilka pytań, z którymi zmaga się metateatralna komedia Bogusława Schaefera „Demon teatru, czyli mniejsza o to”. Za nami ósmy dzień XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu.

Dramaturgia Bogusława Schaefera to przede wszystkim przeniesienie muzycznych prawideł na teatralną scenę. Głos, ruch czy mimika mają tutaj iście muzyczną proweniencję, co tworzy tzw. aktora instrumentalnego, aktora-muzyka. Z realizacji tych niełatwych tekstów zasłynęła przede wszystkim trójka krakowskich aktorów: Jan Peszek, Mikołaj Grabowski i Andrzej Grabowski – w Nowym Sączu z powodzeniem radził sobie z tekstami kompozytora-dramaturga Janusz Michalik (ostatnio była to bardzo udana „Dekompozycja” w 2011 roku).

Czytaj: Krupówki jakich nie znacie. Teatr Witkacego w Nowym Sączu

Wczoraj w ramach Jesiennego Festiwalu Teatralnego sądeczanie mieli okazję obejrzeć spektakl warszawskiego Teatru Ateneum „Demon teatru, czyli mniejsza o to” w reżyserii Andrzeja Domalika, a wraz z nim podejrzeć jak wygląda teatr od kulis. Pełne humoru i gorzkiej ironii przedstawienie to nic innego jak spektakl o spektaklu. Widz nie wie, kiedy grane są role postaci przypisane przez reżysera (znakomity Krzysztof Tyniec), a kiedy aktorzy (każdy z nich reprezentuje inny typ) próbują demonstrować własne cechy osobowościowe. Oglądamy sceny pełne powagi, dystansu i ironii. Aktorzy nie są w stanie pojąc sensu granej sztuki (tym bardziej widzowie), nie pomaga im w tym reżyser, typ intelektualnego chama, skłonnego do manipulacji.  Widz podąża za urwanymi scenami, które oddziela od siebie stały temat muzyczny jak melancholijny refren. Aktorzy przemieszczają się między (nie bez znaczenia) pustymi stojakami na partytury. Wchodzą w swoje role, role narzucone przez reżysera, dyskutują o powinności teatru – szukają siebie w sztuce (mają za sobą lustra, ale czy widza w nich swoje odbicie?) i szukają sensu w sztuce. Wychodzi z tego bardzo zabawne, chociaż gorzkie przedstawienie, ale mniejsza o to...

***
„Demon teatru, czyli mniejsza o to” Bogusława Schaeffera
Teatr ATENEUM w Warszawie
reż. Andrzej Domalik,
występują: Mateusz Łapka, Bartłomiej Nowosielski, Grzegorz Damięcki, Ewa Telega, Krzysztof Tyniec.

(JB), fot. JB


Portal „Sądeczanin” jest patronem medialnym XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Demon teatru, czyli mniejsza o to, fot. Janusz Bobrek










Dziękujemy za przesłanie błędu